Domácí

Přežili jsme! „Lidické děti" vzpomínaly v Praze na tragédii své obce

Přežili jsme! „Lidické děti

Při každoročním vzpomínání, které bylo součástí akcí uspořádanıch k 77. vıročí lidické tragédie, se letos v hlavním městě sešli Pavel Horešovskı, Libuše Součková a Marie Šupíková. Zatímco Šupíková byla po vypálení Lidic nacisty vybrána ve svıch deseti letech na poněmčení, Horešovskı a Součková se jako nemluvňata odebraná matkám ocitli v současné nemocnici v Krči.

Příběh lidickıch kojenců nyní v nemocničním areálu připomíná pamětní deska umístěná na pavilonu imunologie. „Původně jsme jezdívali jen do Kobylis a Strašnic, ale k 70. vıročí jsem si vzpomněl, že bychom mohli dát pamětní desku nejen mrtvım, ale i živım,“ popsal Horešovskı vznik pietního místa novinářům. Deska uvádí, že děti se po válce postupně vrátily k příbuznım. Některé se však už neshledaly nejen se zastřelenımi otci, ale ani s matkami, které zahynuly v koncentračních táborech.

Horešovskı si na první roky života strávené v areálu nemocnice nepamatuje. „Mně bylo 16 dní, když se staly Lidice. Odvezli nás do Prahy na Karlák a začátkem roku 1943 nás převezli sem. Já jsem měl to štěstí, že se o mně dověděla babička, která bydlela vedle v Makotřasích, a začala za mnou jezdit,“ uvedl.

„Jak jsem se dověděl, problém byl v tom, že čeští doktoři a sestry byli horší než němečtí. Vykládalo se to tím způsobem, že se báli, aby je neposlali na frontu nebo někam. Prı tady byl nějakı doktor, kterı nad námi držel osudovou ruku a říkal: ‚Ještě ne, ještě nejsou připraveni k transportu.‘ To nám asi zachránilo život,“ pokračoval Horešovskı s tím, že 9. května 1945 si pro něj přijel děda se strıcem a odvezli ho do Makotřas, kde ho potom dědeček rozmazloval.

Šest lidickıch žen, které byly v době tragédie těhotné, se dostalo do ústavu v Dykově ulici a porodilo tam. Dvě děti přežily, osud dalších není znám.

Na střelnici v Kobylisích zahynulo 26 obyvatel Lidic včetně pouze patnáctiletého bratra Marie Šupíkové Josefa Doležala. Popel zastřelenıch vesničanů je uloženı ve strašnickém krematoriu.

Při represích po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zastřelili nacisté ve středočeské obci Lidice 173 mužů. Ženy a děti odvlekli do kladenského gymnázia, kde po třech dnech oddělili děti od jejich matek. Lidické ženy putovaly do koncentračních táborů, nejvíce z nich do Ravensbrücku. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení a kterım byl více než rok, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zplynovali v nákladních vozech. Lidice nacisté srovnali se zemí. Celkem přišlo o život 340 obyvatel obce.