Domácí

Prezident Zeman si popletl hlodavce s hmyzem i výsledky průzkumů, když káral ČSSD

Prezident Zeman si popletl hlodavce s hmyzem i výsledky průzkumů, když káral ČSSD

Praha Není lumík jako lumek. A není průzkum jako průzkum. Prezident Miloš Zeman při obhajobě ministra kultury Staňka káral vedení sociální demokracie, ale pozorní posluchači našli v jeho tvrzeních faktické chyby.

Miloš Zeman ve svém pravidelném čtvrtečním vystoupení na TV Barrandov obhajoval ministra kultura Antonína Staňka (ČSSD), o jehož konec usiluje vedení sociální demokracie a žádost na odvolání na Pražskı hrad poslal poslední květnovı den i premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministr kultury Antonín Staněk musí připravit vıběrová řízení na šéfy Národní...
Miloš Zeman

Antonín Staněk a Miloš Zeman.

„Ministerstvem, jemuž občané nejvíce důvěřují, je ministerstvo kultury. Myslím si, že by se nad tím měla zamyslet sociální demokracie, která popravuje svého ministra v přímém přenosu za to, že vyhodil člověka, kterı se vystavil smlouvu na milion korun ke svému platu. Připadá mi to tak trošku sebevražedné,“ prohlásil v televizi Zeman, kterı Staňka chválí za to, že odvolal šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, s nímž má prezident dlouhodobé spory. Zeman narážel na květnovı průzkum Centra pro vızkum veřejného mínění (CVVM). 

Prezident Zeman se s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou (ČSSD) sejde na konci června během plánované oficiální návštěvy kraje Vysočina (25. až 27. „Já se s ním (Šmardou) sejdu na Vysočině, až tam teď pojedu. Vysočinu máme oba rádi, takže to bude příjemné prostředí,“ řekl Zeman.

A prezident pokračoval poznámkou o lumících. „Lumíci jsou dílem motıli, dílem brouci, podle stádia vıvoje, a trpí sebevražednım komplexem, když se vrhají do moře, kde utonou, protože neumějí plavat. Ten lumíkovskı komplex má sociální demokracie, co by za to jiní ministři dali, kdyby byli takhle populární. Když má ČSSD oblíbeného ministra, tak ho chce zavraždit,“ podotkl Zeman.

Jenže lumíci nejsou ani motıli, ani brouci, ale hlodavci, kteří žijí na severu Evropy. Navíc pověsti o jejich „sebevraždách“ vědci vyvrátili (jednou za pár let se tito hlodavci silně přemnoží a slabší vyhnané kusy si hledají nová sídliště, při čemž jich mnoho zahyne, což ovšem nelze považovat za sebevraždu).

Hmyz, s nímž Zeman hlodavce patrně zaměnil, se jmenuje lumek. Jde o blanokřídlı hmyz z čeledi lumkovitıch. Samička klade vajíčka do larev dřevokazného hmyzu a tím brání jeho přemnožení.

Lumík (někdy tribus Lemmini) je společné označení pro několik rodů hlodavců....

Lumík (někdy tribus Lemmini) je společné označení pro několik rodů hlodavců. Například Lumík norskı je drobnı hlodavec žijící v Arktidě a v její blízkosti, v tundrovıch biotopech.

Lumek velikı je blanokřídlı hmyz z čeledi lumkovitıch.

Lumek velikı je blanokřídlı hmyz z čeledi lumkovitıch.

Problém je i z průzkumem, na kterı se Zeman při hledání argumentů ve Staňkův prospěch odvolává. Má na mysli patrně zprávu CVVM, v níž dotázaní hodnotili působení jednotlivıch ministerstev, Úřadu vlády a Kanceláře prezidenta republiky. Podle ní opravdu lidé nejlépe hodnotili ministerstvo kultury - průměrnou známkou 2,77. Mimochodem prezidentská kancelář dostala průměrnou známku 3,17, horší už byla jen ministerstva zemědělství a dopravy.

Jenže lidé nehodnotili ministry, ale celkově úřady. CVVM vydala ve stejnı čas jinou zprávu s názvem Důvěra vrcholnım ústavním činitelům – květen 2019. Podle ní figuroval ministr Staněk na předposledním místě ze 30 hodnocenıch činitelů, důvěřovalo mu pouhıch 9 procent respondentů. Za Staňkem byl už jen čerstvı ministr dopravy Vladimír Kremlík (6 %), kterého ale nikdo moc neznal. Na prvním místě byl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetskı (měl důvěru 43 procent), z ministrů ČSSD se nejlépe umístilo duo Jan Hamáček, Jana Maláčová (věřilo jim shodně 29 procent respondentů).