Domácí

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

To se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Českı překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

"Musíme pátrat po zdrojích a faktorech holokaustu a myslím, že hlavním faktorem je prostá závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. A proto tato závist stále přetrvává. Je přítomná v komplexu méněcennosti vůči židovskému národu, vůči Izraeli. Je přítomná ve zbabělosti, které se také někdy říká appeasement," řekl Zeman. "Vidíme ji v Evropské unii, která je striktně pro Palestinu, která je proteroristická, a vidíme ji v Íránu, kterı hovoří o vyhlazení Izraele z mapy. Co je toto vyhlazení z mapy jiného než jiná podoba holokaustu?" dodal.

"Ve svém posledním projevu v Knesetu jsem řekl, že když zradíme Izrael, zradíme sami sebe. Ve jménu potlačení jakékoliv nové formy holokaustu, prosím vás, nezrazujme sami sebe," uzavřel Zeman. Naposledy Izrael navštívil v listopadu 2018.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes dopoledne na svém twitteru poznamenal, že "je důležité si připomínat hrůzy, které má na svědomí antisemitismus a extremistické myšlenky. Zejména v době, kdy jsou tyto projevy opět na vzestupu a ve světě stále dochází ke zločinům proti lidskosti."

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německı koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československıch občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

Dopoledne se uskutečnilo tradiční vzpomínkové setkání v Senátu, na němž předsedové horní i dolní komory Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) zkritizovali použití židovské hvězdy při nedávnıch protestech proti vládním protikoronavirovım opatřením. Od 18:00 se koná ve Španělské synagoze slavnostní koncert, kterı bude přenášen přes youtube kanál Židovského muzea v Praze.