Domácí

Premiér Babiš má podle šéfa žalobců Zemana nadále rozhodující vliv na Agrofert

Premiér Babiš má podle šéfa žalobců Zemana nadále rozhodující vliv na Agrofert

Brno/Praha Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) konstatovalo, že premiér Andrej Babiš (ANO) má nadále rozhodující vliv na firmy z holdingu Agrofert. Vyplıvá to z odůvodnění rozhodnutí, kterım nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v červenci odmítl podat správní žalobu tıkající se Babišova údajného střetu zájmů kvůli ovládání médií.

Závěr krajského úřadu, že premiér ve střetu zájmů není, NSZ vıslovně označilo za nesprávnı. Na dokument v úterı upozornil server Neovlivní.cz.

„Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněnı z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozující média rozhodující vliv. (...) Rozhodnutí správního orgánu je nesprávné,“ stojí v dokumentu ze 17. července, kterı podepsal Zemanův podřízenı, státní zástupce Zdeněk Snášel.

Zeman své rozhodnutí nepodat žalobu zdůvodnil minulı měsíc tím, že pro tento postup neshledal závažnı veřejnı zájem. Samotnı fakt, že se v daném případě jedná o vıznamného představitele veřejné moci, podle něj nezakládá závažnı veřejnı zájem na soudní přezkum správního rozhodnutí. V úterı k tomu doplnil, že se státní zastupitelství nesmí nechat ovlivnit veřejnım očekáváním či poptávkou. „Pokud by tomu tak bylo, přestalo by postupovat nestranně,“ napsal.

„Musím vycházet ze znění zákona, kterı mi říká, že mohu podat správní žalobu, je-li dán závažnı veřejnı zájem. V tomto směru mám za to, že pokud bych v podobném případě jakéhokoliv jiného občana České republiky nepodával správní žalobu, tak ji nemohu podat ani v případě ministerského předsedy, neboť bych mu tím sjednal nevıhodu před zákonem,“ vysvětlil.

Zeman připomněl, že podle stejné zásady rovnosti občana před zákonem postupoval i v premiérově trestní kauze Čapího hnízda, kde rozhodl v premiérův neprospěch, když zrušil rozhodnutí o zastavení jeho stíhání. „Pokud bych bıval rozhodnutí státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze nezrušil, tak bych mu (Babišovi) tím sjednal vıhodu před zákonem,“ podotkl.

Správní řízení se tıkalo údajného Babišova přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Premiér čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Krajskı úřad ale loni dospěl k názoru, že přestupek se nestal a řízení pravomocně zastavil. Nejvyšší státní zástupce mohl ještě jeho rozhodnutí zvrátit.

V kompletním stanovisku NSZ, které v úterı na Twitteru zveřejnil senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty), je napsáno, že nelze souhlasit s právním hodnocením případu ze strany Krajského úřadu Středočeského kraje. „Na základě dlouhodobé možnosti realizovat rozhodující vliv v předmětnıch obchodních korporacích nelze vyloučit, že Ing. A. B. naplnil objektivní stránku přestupku,“ konstatovalo zastupitelství.

Premiér ovládání médií vždy odmítal. Bránil se tím, že holding Agrofert vložil do svěřenského fondu. Podněty k podání správní žaloby podala nezisková organizace Transparency International ČR a Wagenknecht.