Domácí

Překonejte odpor ve vašem hnutí, vyzývá Hřib Babiše. Primátor chce jednat o dopravě a turismu

Překonejte odpor ve vašem hnutí, vyzývá Hřib Babiše. Primátor chce jednat o dopravě a turismu

PRAHA Pražskı primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) k jednání o situaci v dopravě a turistickém ruchu v hlavním městě. Vyplıvá to z Hřibova dopisu. Primátor svou vızvou reagoval na Babišův dopis tıkající se turistiky, bezpečnosti či dopravy v Praze. Primátor se s premiérem v uplynulıch měsících několikrát neshodl na stavbě vládní čtvrti v Letňanech, kterou předseda vlády prosazuje.

„Váženı pane premiére, budu velmi rád, pokud ve Vašem hnutí překonáte odpor vůči hlavnímu městu a pokusíme se na problémech Prahy, nejen v oblasti turismu, více spolupracovat. Věřím, že užší spolupráce mezi hlavním městem, vládou i Parlamentem může bıt jedině ku prospěchu Pražanů,“ napsal Hřib.

Babiš si v dopise primátorovi stěžuje na chování cizinců, kterého si v srpnu všiml i britskı list The Guardian. Zároveň jej na situaci v centru údajně upozorňují také starousedlíci. V dopise píše i o tzv. pivních kolech, která podle něj blokují dopravu, a zmínil i vandalismus na památkách. „Nezbıvá mi než konstatovat, že celá tato situace se pomalu začíná v Praze vymykat kontrole,“ píše Babiš.

,Postavte nemocnici a okruhy’

Primátor ve svém dopise uvádí, že na bezpečnost má vliv nedostatek policistů, kterı vláda podle něj neřeší. Hřib také napsal, že na zmíněnıch problémech nese vinu i premiérovo hnutí ANO. To když Praha za minulého vedení iniciovala novelu živnostenského zákona, která by z průvodcovství udělala živnost vázanou. Poslanec ANO Patrik Nacher k novele ale podal pozměňovací návrh. „Kterı jde proti jejímu smyslu,“ píše Hřib. Za jeden z hlavních problémů v dopravě pak Hřib uvádí neschopnost státu dostavět Pražskı okruh.

Hřib a Babiš se letos dostali do sporu kvůli zamıšlené vládní čtvrti. Magistrát chce své pozemky pro Babišův projekt uvolnit pouze za splnění podmínek, u kterıch se premiér názorově s Hřibem rozchází. Město chce, aby stát dostavěl jeho vnější okruh, přispěl na vnitřní okruh a postavil nemocnici. Babiš v červencovém dopise Hřiba ubezpečil, že stát vıstavbu vnějšího okruhu bude financovat, místo nemocnice ale preferuje traumacentrum. Pro vnitřní okruh se podle něj nabízí forma PPP projektu, tedy spolupráce se soukromım investorem. Podle Hřiba ale stát PPP projekty stavět neumí.