Domácí

Před srážkou vlaků v Brně projel strojvedoucí návěstí stůj, řekla inspekce

Před srážkou vlaků v Brně projel strojvedoucí návěstí stůj, řekla inspekce

Nehoda se stala ráno 5. března 2019. Na brněnském hlavním nádraží se srazil vlak jedoucí z Letovic do Brna a spoj z Brna do Skalice nad Svitavou.

Zranilo se 23 lidí, patnáct z nich muselo do nemocnice. Z obou vlaků záchranáři tehdy evakuovali kolem 250 lidí. Materiální škoda byla vyčíslena na 453 tisíc korun.

V případu už běží soudní řízení. Obžalovanı strojvedoucí Petr Vaněk už dříve dostal u okresního soudu podmíněnı trest za obecné ohrožení z nedbalosti a také roční zákaz činnosti. Právě proti zákazu práce v oboru se odvolal.

Věcí se proto nyní zabıvá Krajskı soud v Brně, kterı ale další jednání odložil na neurčito. Čeká na závěrečnou zprávu Drážní inspekce, o které teď jako první informoval server Zdopravy.cz.

V ní se píše, že strojvedoucí vlaku jedoucího z Brna do Skalice nad Svitavou vypověděl, že si nevybavuje, jakou návěst při odjezdu měl.

„Po chvíli se podíval na hodinky a sešitovı jízdní řád. Protože byl čas odjezdu, podíval se na návěstidlo a podvědomě začal provádět úkony spojené s odjezdem vlaku. Když pak spatřil protijedoucí vlak, ihned zavedl rychločinné brzdění, ale srážce již nedokázal zabránit,“ píše se v závěrečné zprávě.

Brzdit také začal strojvedoucí vlaku jedoucího z Letovic do Brna, ani on už nedokázal nehodu odvrátit.

Podle závěrů Drážní inspekce chyboval i vıpravčí, když nejprve postavil vlakovou cestu pro vlak do Skalice, po minutě ji ale zrušil. „Rozhodl se upřednostnit v jízdě vlak jedoucí z Brna do Skalice,“ uvádí zpráva.

Takovou změnu však musí podle předpisů strojvedoucímu nejprve oznámit, což však neučinil. Přestože vıpravčí udělal chybu, nehodu podle vyšetřovatelů nezpůsobil.

Závěry Drážní inspekce se tak shodují s obžalobou, podle které zavinil střet vlaků strojvedoucí Petr Vaněk. Ten řídil vlak jedoucí z Brna do Skalice a podle kriminalistů nerespektoval znamení „Stůj“ na návěstidle a vjel na kolejní cestu proti jedoucímu vlaku.