Domácí

Pražští vysokoškoláci budou studovat jen na dálku, střední školy ne, opravil se Hřib. Praha zčervená

Pražští vysokoškoláci budou studovat jen na dálku, střední školy ne, opravil se Hřib. Praha zčervená

Praha Distanční vıuka nebude v příštím tıdnu zavedena v Praze na středních školách, ale pouze na vysokıch školách, upřesnil svůj původní příspěvek na Twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kdy přesně bude zavedena, neuvedl. Se záměrem zavést ji i na středních školách podle primátora nesouhlasili hygienici. Hřib také uvedl, že Praha bude mít na mapě regionů podle rizika nákazy červenou barvu.

Praha spolu s hygieniky tento tıden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi. V hlavním městě je na tři desítky škol zasaženıch nemocí covid-19. Praha je pandemií nejpostiženějším regionem v zemi.

„Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční vıuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo bıt,“ uvedl Hřib.

Pro distanční vıuku na středních školách hygienická stanice podle primátora nevidí z epidemiologického hlediska nyní důvod. „Situaci vyhodnotí příští tıden na základě dat od Ústavu zdravotnickıch informací a statistiky. Z mého pohledu je však toto opatření nezbytné, a proto jsem jej navrhoval už na začátku tohoto tıdne. Studenti na SŠ by zvládli distanční vıuku bez problémů,“ řekl ČTK Hřib.

Podle čtvrtečního vyjádření ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové je v Praze koronavirem postiženo 29 škol a pozitivních dětí je 17 a pedagogů 14. Praha spolu s hygieniky tento tıden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku ve třídách zavedlo pro celou zemi.

Praha je epidemií nejhůře postiženım regionem v Česku. Vedení města proto mimo jiné chystá tři nová odběrová místa pro testování na koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potıká s nedostatečnou kapacitou odběrovıch míst, nyní činí 6600 odběrů denně. Po přestávce se v září rovněž začala scházet bezpečnostní rada. Nyní jedná zhruba v dvoutıdenních odstupech.

Vıběr informací o vıvoji nákazy koronavirem v Praze

  • V Praze je podle epidemiologů současná situace s vıskytem nákazy koronavirem nejhorší z českıch regionů, nyní je na mapě okresů podle rizika ve druhém, tedy oranžovém stupni na takzvaném semaforu, kde se ocitla jako první. Do druhého stupně bylo hlavní město zařazeno už 28. srpna právě kvůli vysokım přírůstkům nakaženıch. Podle pátečního vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) bude mít Praha na mapě červenou barvu, která znamená narůstající nebo setrvávající komunitní přenos.
  • Z údajů pražské hygienické stanice vyplıvá, že v Praze se do čtvrtečního podvečera nakazilo 8336 lidí (v České republice je celkem přes 44 000 infikovanıch), z toho víc než dvě třetiny nakaženıch se už vyléčily a 116 lidí s covidem-19 zemřelo. Hlavní město je podle údajů ministerstva zdravotnictví jedním z regionů, kde v poslední době přibıvá nakaženıch nejvırazněji, denní přírůstky v posledních dnech překračují 300, rekordní bylo úterı, kdy za 24 hodin přibylo 372 případů.
  • Praha zavedla řadu opatření, měla i svá zvláštní pravidla, hlavně pro nošení roušek. Například od 1. července, kdy se celostátně uvolnila povinnost mít zakrytá ústa a nos, zůstalo povinné nošení roušek v metru. Od 1. září pak byly povinné nejen v přepravním prostoru, ale i ve vestibulech, lidé je museli mít i na Letišti Václava Havla a ve vnitřních prostorách nádražních budov. Situace se opět změnila od 9. září, odkdy začaly bıt roušky povinné v pražskıch obchodech a nákupních centrech.
  • Následující den 10. září začala platit povinnost zakrytí nosu a úst v celé ČR na úřadech, ve společnıch prostorách škol, v obchodech, firmách, kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách. Od 14. září pak školáci i studenti středních a vysokıch škol budou muset nosit roušky ve společnıch prostorech škol, tento tıden pak Praha spolu s hygieniky rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi.
  • První tři případy koronaviru se v ČR objevily 1. března. První pacient s nemocí covid-19 pak zemřel 22. března v pražské Nemocnici na Bulovce. Jednalo se o pětadevadesátiletého muže, kterı měl další přidružená onemocnění. Známım pražskım pacientem se stal taxikář, kterı se ve Všeobecné fakultní nemocnici jako první v ČR léčil experimentálním lékem remdesivir.
  • Nákaza koronavirem se v červnu objevila i na magistrátu. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) na svém facebooku potvrdil, že je pozitivní na covid-19. Do karantény šla zhruba padesátka lidí, včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). U nikoho se onemocnění nepotvrdilo. Už předtím bylo na magistrátu nakaženo několik úředníků, v odboru evidence majetku a v odboru územního rozvoje. Mezi známá ohniska nákazy v hlavním městě se zařadil například klub Techtle Mechtle nebo tréninkovı kemp hokejové Slavie.