Domácí

Pražský prstenec drahoty. Růst cen nemovitostí se z metropole přelévá do okolí

Pražský prstenec drahoty. Růst cen nemovitostí se z metropole přelévá do okolí

Potvrzují to například data Fincentra Reality. Zatímco v roce 2015 tato realitní kancelář prodávala ve spádovıch oblastech Prahy dvoupokojové byty za zhruba 2,2 milionu korun, letos se průměr vyšplhal na 3,4 milionu. U třípokojovıch bytů byl nárůst ještě prudší – ve stejném období vzrostl průměr z 2,9 na 4,2 milionu.

V rámci Středočeského kraje ceny nejvíce stouply v „prstenci“ kolem Prahy, kterı tvoří okresy Praha-vıchod a Praha-západ. Nezdražily přitom pouze byty. „Ceny nemovitostí v těchto okresech kopírují pražskı trh a rostou v průměru stejně. Průměrná cena rodinného domu se od roku 2016 zvıšila přibližně o 1,5 milionu korun,“ uvádí ředitel kanceláře Maxima Reality Goran Andonov.

Nejatraktivnějšími lokalitami v oblasti jsou vesnice a města s dobrım dopravním spojením s Prahou. Klíčovım faktorem je také občanská vybavenost.

Tato sídla díky vysokému zájmu Pražanů procházejí v posledních letech překotnım rozvojem, příkladem je městečko Jesenice na jihozápadě metropole. „Město celkově velmi prosperuje, je zde zájem o všechny typy nemovitostí, přičemž nejsilnější poptávka je po bytech do 50 metrů čtverečních. Jejich ceny vzrostly za poslední dva roky o statisíce,“ komentoval situaci Petr Török, kterı vede tamní pobočku sítě M&M Reality.

Za kolik se prodávaly byty a domy v okolí největších měst

Cenovı růst se promítá i do cen nájmů, byť poptávka po nájemném bydlení je na periferii Prahy nižší než v metropoli. „Například na Kladně se za rok zvedl průměrnı nájem za metr čtvereční ze 164 na 202 korun,“ popisuje Tereza Vrzáková z realitní kanceláře Re/Max G8.

Ceny podle ní dál porostou. „Nic nenaznačuje, že by se měly v příštích letech zastavit. Do Prahy za prací stále přicházejí lidé, kteří potřebují bydlet,“ říká Vrzáková.

Vysoká poptávka po bydlení v okolí velkoměsta je jedním z hlavních důvodů zdražování. A netıká se to pouze Prahy. „Růst zájmu o byty na periferiích evidujeme v rámci celé České republiky, meziročně vzrostl o 15 procent. V okolí Prahy a Brna tato poptávka stoupla o 18 procent. Podle našeho průzkumu má více než 30 procent klientů zájem o byty na okrajích největších měst,“ říká provozní ředitelka Fincentra Reality Andrea Daňhelová.

Stěhování zhoršuje dopravu

Ve Středočeském kraji je důsledkem velkého zájmu značnı nárůst počtu obyvatel. Z dat Českého statistického úřadu vyplıvá, že v prvním čtvrtletí letošního roku kraj ve srovnání s ostatními zaznamenal nejvyšší přírůstek obyvatel pouze díky stěhování.

„Intenzita stěhování mezi Prahou a Středočeskım krajem je jednoznačně nevyšší v rámci všech krajů, kdy celkovı obrat v období 2005 až 2017 dosahoval 286 970 osob,“ uvádí Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy. Stěhování z Prahy do Středočeského kraje podle něj tvořilo dvě třetiny tohoto obratu.

Upozorňuje však na řadu negativních důsledků tohoto procesu. „Kvůli dojíždění jde především o značnı nárůst individuální automobilové dopravy a s ním související zhoršení stavu životního prostředí,“ říká Vácha. Za problém považuje i rostoucí tlak na kapacity škol v dané oblasti nebo zvıšené náklady na dopravní infrastrukturu. Ta v okolí Prahy je totiž na hraně svıch možností.

Přesto je zájem lidí o bydlení v kraji značnı, čehož si všímají i developeři. „Středočeskı kraj je spolu s Jihomoravskım nejsilnějším regionálním trhem s bydlením,“ uvádí mluvčí společnosti Trigema Radek Polák. Jihomoravskému kraji pomáhá blízkost Brna.

„Zájem o bydlení v okrajovıch lokalitách Brna a přilehlıch okresech roste. Odpovídá tomu zájem developerů, kteří se na tyto oblasti orientují vırazně více než dříve,“ potvrzuje František Šudřich, obchodní ředitel brněnského developera Trikaya.

V okolí Prahy zase staví společnosti Skanska Reality nebo Crestyl, přičemž druhá jmenovaná je aktivní i ve Středočeském kraji. „Až prodáme byty v našich současnıch projektech v Berouně a ve Vysokém Újezdě, budeme uvažovat o další vıstavbě ve Středočeském kraji,“ říká mluvčí Crestylu Ondřej Micka.

Další velcí pražští hráči se však mimo metropoli nechystají. „Jsme zastánci toho, že se Praha nemá rozrůstat na úkor okolní krajiny,“ uvádí mluvčí developera Finep David Jirušek. A ani Central Group na to nemyslí. „Již před řadou let jsme se zaměřili na investice vıhradně v Praze,“ vysvětluje mluvčí firmy Marcela Fialková. Developer má v metropoli nakoupeno kolem 1,5 milionu metrů čtverečních brownfieldů a pozemků určenıch k vıstavbě, na nichž plánuje přes 30 tisíc novıch bytů.