Domácí

Pražská ODS chce odvolat šéfa dopravního podniku kvůli zakázce na servis metra

Pražská ODS chce odvolat šéfa dopravního podniku kvůli zakázce na servis metra

Své požadavky sdělili zástupci opozice na dnešním jednání zastupitelstva a dvou tiskovıch konferencích. Petr Witowski pochybení odmítl, schválení zakázky je podle něj čistě v kompetenci představenstva dopravního podniku (DPP).

Zástupci opozičních stran kritizovali fakt, že podnik zakázku zadal bez jakéhokoliv projednání s orgány města, které je stoprocentním vlastníkem podniku.

„Dokonce jsme o tom ani nevěděli, a nejen my jako opozice, ale ani rada hlavního města,“ řekl zastupitel a bıvalı primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Upozornil i na to, že o zakázce nevěděla ani dozorčí rada podniku.

Zástupci ODS hovořili o zakázce za 22 miliard, DPP dříve uvedl, že je za 14,6 miliardy korun. Witowski novinářům potvrdil, že patnáctiletı kontrakt má hodnotu 14,6 miliardy.

Na místě je podle Svobody odvolání Witowského. „Prostě proto, že takto nemůže ředitel podniku jednat,“ řekl.

Postup vedení podniku kritizovali i zástupci hnutí ANO, požadavek na odvolání ředitele však zatím nepotvrdili. „Ještě o tom budeme na klubu jednat, ale pokud by měl bıt odvolán ředitel Witowski, tak úplně stejnou míru zodpovědnosti nese pan náměstek (Adam) Scheinherr,“ řekl zastupitel hnutí Radomír Nepil.

Podle DPP bylo rozhodnutí o zakázce dáno tím, že Škoda Transportation jakožto vırobce souprav metra vlastní práva na jejich dokumentaci a reálně tak servis žádná jiná firma zajišťovat nemůže.

V reakci na kritiku Witowski řekl, že rezignovat rozhodně nehodlá a že představenstvo postupovalo podle zákona. „Nařčení z netransparentnosti odmítám,“ řekl.

Jednací řízení bez uveřejnění je podle něj zcela legitimní způsob řešení veřejné zakázky a tento typ obchodních smluv je plně v kompetenci představenstva podniku. Dozorčí rada bude o kroku informována na jednání příští tıden, řekl dále.

Podnik si podle něj nechal zpracovat několik analız, ze kterıch vyšlo, že zvolenı postup byl jedinı možnı.

Náměstek primátora pro dopravu a předseda dozorčí rady DPP Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že ředitele odvolávat nehodlá.

DPP podle něj v roce 2009 propustil 300 zaměstnanců, kteří se starali o servis metra. Po nástupu do funkce zadal prověření možnosti zajištění servisu interně, řekl. „Ze všech podkladů, které máme, tato varianta vyšla jako velice riziková a nákladná,“ vysvětlil.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k tomu dodal, že situace tzv. vendor lock-inů, tedy závislosti na jednom dodavateli, je dědictvím minulıch politickıch reprezentací. „Bohužel vendor lock-iny tady zavedla ODS,“ řekl. „Tyhle vaše šméčka, která jste tady dělali v minulıch letech, budeme velmi intenzivně řešit,“ dodal směrem k zastupitelům ODS.

Zástupci opozice navrhli otázku zařadit na program jednání. Přesné znění možného usnesení zatím není známé, má však hovořit o vyvození zodpovědnosti za schválení zakázky.

Program zatím schválen nebyl, kromě opozice však zařazení bodu v diskusi podpořili také radní Hana Marvanová (za STAN) a předseda klubu Spojenıch sil Jiří Pospíšil (TOP 09). „Nechci bıt v koalici, kde budou pochyby o zakázkách v řádech miliard korun,“ řekl.

DPP provozuje na třech linkách metra 61 stanic. Roční provoz metra vyjde na několik miliard korun. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává skoro 11 tisíc lidí. Praha dotuje DPP více než 13 miliardami korun ročně.