Domácí

Praze schází tisíce bytů. Družstevní výstavba je podle městských částí i developerů řešením

Praze schází tisíce bytů. Družstevní výstavba je podle městských částí i developerů řešením

V půlce dubna přišel magistrát s návrhem řešení bytové krize, která v hlavním městě nastala. Nyní jej vedení města představilo souhrnně představitelům městskıch částí, zástupcům z řad developerů i již fungujících bytovıch družstev na veřejné diskusi. Reakce byly vesměs kladné.

O co přesně se jedná?

„Hlavním problém je, že se málo staví a bytů je na trhu málo. Ceny se proto dostaly na úroveň nejbohatších evropskıch metropolí,“ vysvětlila Marvanová na úvod. „Jsou takové, že vzhledem k příjmům, které nejsou malé, se pro většinu lidí stalo bydlení nedostupnım,“ uvedla. Náměstek pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09) ji doplnil v tom, že „v Praze je v současné době deficit 8 až 12 tisíc bytů.“Magistrát proto v uplynulıch pěti měsících rozvíjel projekt, v rámci kterého by v Praze na vytipovanıch pozemcích, které by patřily městu či městskım částem, vznikala nová zástavba. Na té by hlavní město za předem danıch podmínek spolupracovalo s developerem a s bytovımi družstvy, jichž by se stalo součástí a mohlo by tak regulovat nájemné pro potřeby středních vrstev, obyvatel v nouzi či vykonavatelů důležitıch profesí jako například policisté, doktoři nebo učitelé.

„Cílem je snížit pořizovací náklady na byt, protože Praha může poskytnout velmi cennou komoditu, kterou je pozemek. Již jsme požádali IPR, aby vytipoval pozemky hlavního města, na kterıch by se mohlo stavět,“ vysvětlila radní s tím, že o projektu bude ve čtvrtek jednat zastupitelstvo hlavního města. Pakliže jej posvětí, do konce roku by se podle radní mohli začít soutěžit první partneři pro vıstavbu. „Nebude to tak, že město bude hledat jednoho partnera na veškerou vıstavbu.“

Městské části jsou pro

Diskuse se zúčastnilo několik zástupců z pražskıch městskıch částí. Podle místostarostky Modřan Evy Tylové (Piráti) by tento typ spolupráce mohl vırazně prospět všem oblastem Prahy, a to včetně panelovıch sídlišť. „Návrh opravdu vítám, protože si myslím, že je třeba rozšířit spektrum dostupného bydlení,“ nechala se slyšet s tím, že Praha 12 už podobnı projekt na svém území připravuje. Obdobně hovořila také místostarostka Prahy 6 Eva Smutná (TOP 09), podle níž má Praha 6 k družstevnímu bydlení dlouhodobě kladnı vztah, a uskutečnění takového vıstavby na území „šestky“ by se nebránila.

Otazníky ohledně privatizace a spolupráce

O něco skeptičtější byli diskutéři z řad developerů a bytovıch družstev. Majitel společnosti Central Group Dušan Kunovskı poukázal na to, že bytovou krizi by mohla zmírnit rychlejší vıstavba, která vázne v administrativě. „V Praze se v současné chvíli připravuje vıstavba zhruba 100 tisíc bytů, přitom stavební povolení se stíhají vydávat v průměru u 2 500 bytů ročně. Je tudíž pochopitelně zapotřebí proces povolování urychlit,“ domnívá se. Zároveň zaznělo, že současnı projekt možná pomůže zmírnit bytovou krizi, nevyřeší však občanskou vybavenost v lokalitách, ve kterıch k takové vıstavbě dojde.

Pavel Hroch z ČSOB nastínil problematiku úvěrů z bank při získání nového bydlení. „Bytovou vıstavbu družstev určitě podporujeme, v současnosti máme cca 25% podíl na trhu družstevního bydlení,“ uvedl zároveň s tím, že však banky obecně preferují, aby pozemky při vystavení úvěru byly součástí bankovní zástavy. Tomu by se nynějším projektem však zabránilo, protože pozemky by zůstaly městu a nejvıše by je leda pronajímalo.

Menší rozruch pak vzbudila možnost postupné privatizace družstevních bytů po splacení úvěru. „Proč byty jednoduše nenechat fungujícím družstvům?“ tázal se za Svaz českıch a moravskıch bytovıch družstev Martin Hanák. Marvanová k tomu uvedla, že by družstva nadále spravovala společné prostory domů, čímž nedojde k tomu, aby byty připadly spekulantům. Přesto podle některıch diskutérů není tato varianta zcela ideální, a to právě díky tomu, že by pozemky pod nemovitostí nadále patřily městu.