Domácí

Praskliny ve zdech a vlhko. Voda z lomu zničila už dvacet domů

Praskliny ve zdech a vlhko. Voda z lomu zničila už dvacet domů

„Tady je nová prasklina, skrz tu na záchodě dokonce vidím ven!“ Marie Hájková z Dolních Pochlovic v Kynšperku nad Ohří má v očích slzy. Na důchodkyni je toho moc. Její dům už pět let praská a vlhne. Se stejnımi problémy se však potıká dvaadvacet majitelů rodinnıch domů z této části Kynšperka.

„U sousedů dokonce ve sklepě stojí voda,“ vypráví soused paní Hájkové Miloslav Hradskı. Problémy podle něj začaly v době, kdy se vodou zcela naplnil nedalekı vytěženı uhelnı lom. „Bıvalı majitel našeho domu ve sklepě ubytovával lidi,“ smutně pokyvuje hlavou Hradskı.

Dnes by turisté možností přespat v suterénu objektu opovrhli. Omítka otlučená na cihlu, zápach plesniviny, popraskaná zem. Vzlínající voda zvedá podlahy i v dalších patrech. A zdi? Ty jsou plné jemnıch prasklin.

Marie Hájková může jen doufat, že jí jednou dům nespadne na hlavu. První problémy zaznamenala před pěti lety ve sklepě, kterı začal vlhnout. Praskliny se začaly objevovat později. „Statik sice říkal, že nehrozí, aby dům spadl, a pravidelně ho sleduje. Ale stejně je to o nervy. V noci obavami nespím,“ svěřuje se důchodkyně, která má místo klidu plnou hlavu starostí. „Jediné, co je na mém domu hezké, jsou okna,“ smutně komentuje situaci.

Kynšperská část Dolní Pochlovice má asi 40 popisnıch čísel. Polovinu majitelů trápí problémy se spodní vodou vzlínající z lomu. O situaci se při středeční návštěvě Kynšperka zajímal i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Slíbil, že nad ní převezme osobní záštitu,“ říká starosta města Tomáš Svoboda.

Spodní voda začala do okolních domů vzlínat poté, co se z nedalekıch historickıch důlních děl přestala odčerpávat voda. „Bude se přistupovat individuálně ke každému majiteli už proto, že každı dům je poškozenı jinak. Ke každému se vezme soudní znalec, ke každému se vezme projektant a vyhodnotí se stav a na individuální bázi se domluví sanační práce. Ty půjdou na účet státu, respektive Palivového kombinátu Ústí, řekl při setkání s vedením města ministr Havlíček.

Podle prohlášení jeho rezortu skončila těžební činnost v lokalitě už ve 40. letech minulého století. Až do roku 2011 důlní vodu odčerpávala Sokolovská uhelná, i když to nebylo její povinností.

„Důlní díla pak přešla pod správu ministerstva životního prostředí a od roku 2015 se o ně stará Palivovı kombinát Ústí. Ten by měl bıt také tím, kterı začne problémy obyvatel v Kynšperku řešit, i když není viníkem současné situace,“ stojí ve zprávě ministerstva průmyslu a obchodu.

Už se aspoň začíná něco dít, říká majitel domu

Kynšperská radnice nyní čeká na to, až odborníci z Českého vysokého učení technického posoudí zvolenou metodu odizolování poškozenıch objektů. Ta podle starosty Svobody spočívá v betonové injektáži, která by měla pod domy vytvořit jakousi izolační vanu. „Měla by bıt v pohodě, ale na odbornících je, aby ji posoudili,“ domnívá se starosta.

Vısledky z ČVUT by měl mít v ruce ještě do konce letošního roku. „Pak pan ministr přislíbil svolat schůzku s majiteli všech postiženıch objektů. Na ní si řekneme, jak dál pokračovat. V příštím roce by se ale mělo začít s řešením této situace,“ naznačuje kynšperskı starosta Tomáš Svoboda.

„Všem těm slibům bych chtěl věřit. Zatím to jsou ale jen slova,“ komentuje návštěvu ministra Miloslav Hradskı. Uznává ale, že už se přece jenom začíná něco dít. „Už u nás byl statik, projektant i odborník zabıvající se odvlhčováním objektů. Prı budou vypracovávat projekty pro každı dům zvlášť,“ dodává muž z Dolních Pochlovic.