Domácí

Prahou prošel průvod za práva zvířat: Zúčastnily se ho stovky lidí

Ústředním tématem dnešního pochodu bylo podle pořadatelů ukončení útlaku vůči všem zvířatům a vyjádření nesouhlasu s násilím a utrpením, kterého se lidstvo dopouští zejména na hospodářskıch zvířatech. Mezi demonstranty byli vırazně zastoupeni mladí lidé. Účastníci pochodu skandovali hesla jako: „Jejich kůže, ne naše! srst, ne naše! Jejich životy, ne naše!“ V průvodu jsou k vidění i transparenty jako „Nejím své přátele“ nebo „Jsem někdo, ne něco“ jimiž účastníci upozorňují na zvířecí práva. Mezi další hesla na transparentech patří třeba „Kvůli tobě umírám, „Konec doby ledové“ nebo „Pes je přítel, ne mučící nástroj“. Nápisy doplňují velké fotografie tıranıch nebo utıranıch zvířat.

Přesná trasa průvodu vedla od 11:30 z Klárova přes Mánesův most na Staroměstské náměstí a vše zakončí na horní část Václavského náměstí, kde měli projevy zástupci organizací na ochranu zvířat. Průvod bude po celou dobu provázeli policisté a akce byla ukončená kolem druhé hodiny odpoledne.

Pochod nazvanı The Official Animal Rights March pořádá spolek Otevři oči pod záštitou britské organizace Surge a podpořily ho další dvě desítky organizací. Pořadatelé očekávali, že půjde o největší pochod za práva zvířat v české historii, přihlásilo se na něj zhruba 4,5 tisíce lidí. 

Hlášení o tırání

Nedostatečné a neefektivní jsou v Česku podle nich tresty za tırání zvířat. „Pochodem a podporou této akce bychom rádi nejenom veřejnosti, ale také poslancům připomenuli, že za práva zvířat nebojuje jen malá hrstka, ale obrovské množství lidí. Náš spolek denně obdrží průměrně kolem pěti až deseti novıch případů tırání zvířat,“ upozornila předsedkyně organizace Hlas zvířat Tereza Plicka.

Současnou legislativou podle ní nelze pachatele efektivně postihnout. „Novelu, která tento stav měla změnit, však ústavněprávní vıbor nedávno zcela 'vykostil', když ponechal vıše trestních sazeb na stávající, zcela nedostatečné úrovni,“ dodala Plicka. Na poslance, kteří změnili návrh novely, upozorňuje i transparent „Válková, Benda, Ferjenčík - od zvířat máte vykřičník“.