Domácí

Praha versus Mucha: Spor o Slovanskou epopej se protáhne, nastala komplikace

Praha versus Mucha: Spor o Slovanskou epopej se protáhne, nastala komplikace

Rada hlavního města v pondělí schválila, že Slovanská epopej nejméně na pět let poputuje na zámek v Moravském Krumlově, kde zůstane do doby, než pro něj bude mít Praha vlastní budovu. Rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelstvo.

Mucha v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestala. Město podle žaloby nesplnilo autorovu podmínku, aby pro plátna zbudovalo samostatné vıstavní prostory.

Muchův právník František Vyskočil minulı tıden navrhl, aby soud určil vlastnictví nejen k datu úmrtí Muchovy ženy Marie, ale i úmrtí malíře samotného. "Žalobce při minulém jednání změnil žalobu, bude nutno doplnit dokazování, další jednání je 8. ledna 2020," vysvětlila dnes Novotná, proč bylo dnešní jednání odročeno.

Podle Muchovy žaloby je podmínka zbudování vıstavních prostor, ke které se město zavázalo, nadále platná. Zástupce Prahy ale tvrdí, že nejde o právní závazek, kterı by darování obrazů podmiňoval.

Obvodní soud se žalobou začal zabıvat v lednu 2017. Tehdy ji zamítl, rozhodnutí potvrdil i odvolací senát. Nejvyšší soud ale loni v květnu rozsudky zrušil. Napodruhé začal soud žalobu řešit loni v listopadu. Obě strany tehdy uvedly, že se nebrání jednání o smírném řešení. Mucha minulı tıden upozornil, že jednání i přes soudní spor dále pokračují.