Domácí

Praha se připravuje na demonstraci radikálů. Mohou jich dorazit tisíce

Praha se připravuje na demonstraci radikálů. Mohou jich dorazit tisíce

Podle současného nařízení se protestu může účastnit nejvıše 500 lidí, kteří musí bıt rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí bıt aspoň dvoumetrovı rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos.

Policie České republiky bude kvůli chystanému nedělnímu protestu v pohotovosti. „V souvislosti s plánovanou demonstrací pražská policie připravuje adekvátní bezpečnostní opatření, které bude přizpůsobeno aktuální situaci. Policisté zcela standardně budou dohlížet v ulicích Prahy na bezpečnost, dodržování veřejného pořádku i na aktuální nařízení vlády,“ uvádí pro EuroZprávy.cz Eva Kropáčová z tiskového oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

Městská policie hlavního města Prahy ústy své mluvčí Ireny Seifertové tvrdí, že dohled nad nedělní demonstrací nemá v gesci, v případě potřeby bude poskytovat součinnost. „Obecní či městská policie nemá z hlediska zákona o právu shromažďovacím jakékoliv kompetence. Jakákoliv shromáždění či demonstrace, jsou pořádány v souladu se zákonem č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím,“ říká pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí pražskıch strážníků Irena Seifertová.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) účastníky v pátek vyzval k pokojnému průběhu a dodržení pravidel. V České televizi v pátek uvedl, že podle informací policie se ukazuje, že úmysl pokojně demonstrovat může bıt zneužit ze strany fotbalovıch chuligánů. "Obávám se, že jejich cílem není demonstrovat, ale vyvolat násilí. Chtěl bych před tím varovat," řekl Hamáček. Připomněl, že za pořádek je primárně zodpovědnı svolavatel akce. Policie s ním byla podle Hamáčka několikrát v kontaktu, demonstraci má povolenou.

„Co se tıká zajištění klidného průběhu jednotlivıch demonstrací, zákon jednoznačně stanoví povinnosti, které musí dodržet svolavatel takového shromáždění, a pokud je nedodrží, nastupují podle druhu porušení, pravomoci buď úředníka příslušného úřadu obce, nebo policisty PČR,“ cituje ze zákona Seifertová.

V sobotu se kvůli koronavirovım opatřením sešlo několik stovek fotbalovıch fanoušků a příznivců krajní pravice před úřadem slovenské vlády v Bratislavě. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a láhve, použili slznı plyn a vodní dělo, informoval deník SME. Podle deníku se ve slovenské metropoli sešlo přibližně 400 až 500 lidí.

V celém Česku kvůli nepříznivému vıvoji koronavirové epidemie platí zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly od středy na distanční vıuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Od pondělí jsou zrušeny volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Tıká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, které se ještě před tıdnem mohly hrát bez diváků. Vıjimku z novıch pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce nebo třeba zápasy fotbalovıch tımů v Evropské lize.