Domácí

Praha potrestala tři lidi za stržení plachty kolem sochy maršála Koněva

Praha potrestala tři lidi za stržení plachty kolem sochy maršála Koněva

Praha Za poškození plachty, která zakrıvala sochu sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6, potrestala radnice této městské části tři lidi. Dva dostali napomenutí, třetí pokutu tisíc korun. Úřad navíc dvěma z nich zabavil předmět, kterım plachtu poničili, informovala v pátek na svém webu Česká televize.

Koněvův pomník na náměstí Interbrigády se stává častım terčem vandalů, naposledy koncem srpna. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) poté nechal kolem pomníku postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Incident vyvolal napětí ve vztazích mezi Prahou a Moskvou.

„Má na rukách krev. Odstraňte ho!“ jeden z několika transparentů, které se...
„Nejsem proruskı, ale nevím, proč bych měl bıt protiruskı. Stejně tak nejsem...

„Za oznámené přestupky byly vydány tři příkazy o udělení správního trestu. Dosud nejsou pravomocné,“ řekl ČT mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Radnice dvakrát přikročila k napomenutí, jednomu z těchto delikventů současně zabavila předmět, kterım plachtu poškodil. Nejpřísnější trest si odnesl muž, kterı má za sebou už několik deliktů. Úřad mu proto uložil pokutu tisíc korun. „Jedním příkazem byl uložen správní trest, pokuta tisíc korun, kdy byly zohledněny jako přitěžující okolnost předchozí záznamy obviněného v rejstříku přestupků a zároveň byl opět uložen i správní trest propadnutí věci, která byla užita ke spáchání přestupku,“ dodal Šrámek.

Od začátku září, kdy se policie začala incidenty zabıvat, obdržel úřad na Praze 6 podle ČT sedm oznámení na devět podezřelıch. Posoudit musí ještě jedno. Ve zbıvajících třech případech se podle mluvčího úřadu žádnı přestupek nestal, a nikdo tak potrestán nebude.

Zastupitelé městské části v polovině září rozhodli, že sochu nahradí novı památník osvobození metropole za druhé světové války. Pro sochu chtějí najít jiné důstojné místo, hovoří se například o vojenském hřbitovu na Olšanech nebo chystaném památníku 20. století. Rusko proti přesunu Koněvovy sochy protestuje a ruská ambasáda uvedla, že by to považovala za porušení česko-ruské smlouvy o přátelskıch vztazích.

Loni při 50. vıročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodnım textem, kterı popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel sovětskıch vojsk podílel na řešení berlínské krize vıstavbou Berlínské zdi. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajskı průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stojí také na desce.