Domácí

Praha odkládá na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Praha odkládá na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

„Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesnı termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

K vile v ulici Nad Bertramkou, kde Gottova rodina žila, přicházeli jeho fanoušci denně od 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo se postupně zaplnilo předměty, které zcela pokryly ulici i před sousední vilou.

Přicházeli lidé všeho věku. Na znamení úcty zapálili svíci či zanechali vzkaz. Na místě většinou chvíli mlčky postáli, někteří plakali nebo měli slzy v očích.

Kvůli velkému zájmu o uctění umělcovy památky zřídilo hlavní město společně s městskou částí Praha 5 další pietní místo také v Kinského zahradě. Lidé tam přicházejí od pátku. Na místě se zároveň shromáždily květiny, které Gottovi příznivci přinesli v pátek na Žofín. Pietní místa ale vznikla také v řadě dalších měst Česka, například v Brně, Karlovıch Varech nebo Sokolově.

Gott podlehl těžké nemoci 1. října před půlnocí. Léčil se s akutní leukemií. Veřejnost se s ním mohla naposledy rozloučit 11. října na Žofíně, kam dorazilo zhruba 49 tisíc lidí. V sobotu se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam se přišli s legendou populární hudby rozloučit příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Sobota byla zároveň dnem státního smutku.