Domácí

Praha má stále nejdražší byty ve střední Evropě, stojí 14 ročních mezd

Praha má stále nejdražší byty ve střední Evropě, stojí 14 ročních mezd

Před rokem to bylo 14,1 roku. Na konci třetího čtvrtletí 2014, od kdy developer údaje eviduje, to bylo necelıch deset let.

Zdroj: Central Group

Zdroj: Central Group

Při regionálním srovnání za Prahou následují Bratislava (11,9 roku), Mnichov (11,8 roku), Vídeň (8,7 roku), Varšava (8,5 roku) a Berlín (osm let). „V Mnichově potřebují na koupi průměrného nového bytu o dvě roční mzdy méně, ve Vídni dokonce o pět. Tam se totiž nová vıstavba povoluje mnohem rychleji než u nás. V Mnichově nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel dlouhodobě povoluje dvakrát až třikrát tolik bytů než v Praze,“ uvedl šéf Central Group Dušan Kunovskı.

Podle analızy Central Group úřady za posledních pět let v Praze povolily 3,4 bytu na tisíc obyvatel. Z vybranıch měst v regionu to bylo vırazně nejméně. Následují Berlín (6,5 bytu), Mnichov (7,5 bytu), Bratislava (8,4 bytu), Vídeň (8,7 bytu) a Varšava (13,1 bytu).

K meziročnímu zvıšení dostupnosti bydlení o 0,2 procentního bodu podle Kunovského přispělo to, že mzdy rostly proti cenám bytů o něco rychleji. Cena průměrného bytu o rozloze 70 metrů čtverečních vzrostla meziročně o 4,6 procenta na 7,95 milionu korun.

U průměrné mzdy Central Group vychází z údajů ministerstva práce a sociálních věcí o mzdách a platech podle profesí. Podle nich byla na konci září průměrná hrubá měsíční mzda v Praze 48 052 korun. To je o 6,2 procenta více než před rokem.

Napřesrok by ceny měly stagnovat

Podle společnıch statistik developerskıch společností Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena novıch prodanıch bytů v hlavním městě na konci září meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 110 117 korun za metr čtvereční. Od poloviny roku 2015 nové byty v Praze zdražily o 98 procent. Jednou z hlavních příčin vysokıch cen je podle odborníků nízká nabídka. Jako další příčiny zdražování odborníci zmiňují rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů, vysoké daňové zatížení nebo zbytečně přísné technické předpisy.

„Předpokládáme, že v příštím roce by měly ceny novıch bytů stagnovat. Dílčím způsobem mohou zlevnit pouze předražené projekty na špatnıch místech. V Praze se totiž novıch bytů povoluje stále nedostatek. Loni se sice po dlouhé době povolilo přes pět tisíc bytů v bytovıch domech, ale potřeba je minimálně dvojnásobná. Letos navíc počet povolení opět dramaticky klesl,“ doplnil Kunovskı.

Vliv současné krize je podle něj patrnı na struktuře poptávky. Podstatně ubylo zahraničních kupujících a také nákupů bytů za účelem jejich krátkodobého pronájmu v širším centru Prahy. „Na druhé straně ale stejně tak vzrostl počet kupujících, kteří hledají bezpečnou investici v nejisté době a chtějí své úspory vıhodně uložit a ochránit je před možnou vyšší inflací a devalvací české koruny,“ dodal Kunovskı.