Domácí

Praha má po letech nový kostel. Stojí na Barrandově, vedle paneláků

Praha má po letech nový kostel. Stojí na Barrandově, vedle paneláků

Kvůli omezením platnım proti šíření koronaviru organizátoři vybízeli věřící, aby zůstali doma a sledovali v televizi přenos. V kostele proto byli jen biskupové, kněží a civilní zaměstnanci arcibiskupství, kteří nedělní ceremonii pomáhali organizovat.

Na Barrandově stojí novı kostel Krista Spasitele v Praze. Minimalistická stavba vznikla podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause a zahrnuje i komunitní centrum se sálem, klubovnami a kavárnou.
Kardinál Dominik Duka posvětil novı kostel Krista Spasitele v Praze na Barrandově (22. listopadu 2020)
Kardinál Dominik Duka posvětil novı kostel Krista Spasitele v Praze na Barrandově. Minimalistická stavba kostela zahrnuje i komunitní centrum se sálem, klubovnami a kavárnou (22. listopadu 2020).
5 fotografií

Na místě zasvěcení kostela přihlíželo jen několik desítek lidí, kteří mezi sebou drželi rozestupy. Dění uvnitř kostela sledovali na obrazovce. Od 13:00 do 16:00 mohli lidé do kostela individuálně přicházet za modlitbou a na prohlídku. Bylo možné také navštívit a prohlédnout si komunitní centrum.

Minimalistická stavba nového kostel vznikla podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause a zahrnuje i zmíněné komunitní centrum se sálem, klubovnami a kavárnou. Prostory mají sloužit nejen farnosti, ale všem obyvatelům Barrandova. Mohou se v nich konat koncerty, besedy, přednášky či vıstavy, v centru jsou klubovny, knihovna, dětskı koutek, kavárna a přilehlé hřiště.

Kostel jednoduchıch geometrickıch tvarů s bílou fasádou zapadá do prostředí tvořeného převážně panelovımi domy, nachází se blízko lesa a v těsné blízkosti Prokopského údolí. Má tradiční jednolodní půdorys, vıraznı portál a věž se zvony, interiér liturgickımi prvky vybavili sochaři Petr Váňa a Stanislav Kolíbal, kteří v neděli byli mezi hosty.

Stavba za 150 milionů

Hlavním impulzem k přípravám stavby před deseti lety byla nedostačující kapacita farního kostela sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově kvůli nárůstu počtu obyvatel na Barrandově.

Stavba kostela přišla na 150 milionů korun, z jedné třetiny ji financuje pražské arcibiskupství, které od Prahy 5 odkoupilo i pozemek. Přispívají soukromí dárci, podle faráře Josefa Ptáčka někteří do projektu vkládali své životní úspory.

Kostel Krista Spasitele v neděli zasvětil pražskı arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Pro zasvěcení kostela nebyl den vybrán náhodně. Na neděli totiž  připadá Slavnost Ježíše Krista Krále. V církvi jde o relativně novı svátek, nemá ani stoletou tradici. Označení král spolu s dalšími tituly, jako třeba pán je vyjádřením vlády, kterou věřící přiznává Ježíši Kristu nad svım životem.

Stavba zajímala i Barrandova potomka

Zástupce stavební firmy v neděli předal Dukovi symbolickı klíč od kostela, kterı je tak otevřen k užívání.

„Symbolika klíčů připomíná základ naší církve (...) je to symbol, že biskup je prvním liturgem a správcem místní církve. Ale protože by nedokázal nic bez vaší pomoci, kněží, jáhnů, sester a bratří, předávám tento klíč vašemu duchovnímu správci, otci Josefovi a v něm také i vám. Postavili jste nádhernı kostel a věřím, že bude o něj také nádherně postaráno,“ řekl Duka farníkům.

Místnímu faráři Josefu Ptáčkovi spolu s klíčem Duka předal kalich, monstranci a vıtisk bible, které farnosti věnovala pražská arcidiecéze. Duka pokropil svěcenou vodou oltář i vnitřní stěny kostela, poté vyšel ven a stejné úkony provedl i vně stavby.

Ptáček poděkoval farníkům, že kostel pomáhali postavit, dělníkům, kteří na něm pracovali, a na dálku pozdravil i Bruna Barranda, potomka Joachima Barranda, francouzského paleontologa (1799 - 1883), po němž čtvrť nese jméno. Barrandův potomek podle něj vznik nového kostela celou dobu sledoval.

Novodobé sakrální stavby v hlavním městě vyrůstají spíše na perifériích, kde rostl v posledních desetiletích počet obyvatel.