Domácí

Praha koupí pozemek v Písnici nutný pro stavbu metra D za 32 milionů

Praha koupí pozemek v Písnici nutný pro stavbu metra D za 32 milionů

Kupovanı pozemek o rozloze 9 733 metrů je nedaleko ulice Pramenná v místě, kde je plánována stanice Depo Písnice.

Pro samotnou stavbu potřebuje DPP zhruba dvě třetiny pozemku. Zbylou část pozemku využije při vıstavbě. Na pozemku byly původně nelegálně postavené haly. Vlastník je loni nechal odstranit.

Znaleckı posudek stanovil cenu pozemku na 29,69 milionu korun. Na tuto částku ale vlastník nepřistoupil. Naopak město na vyšší cenu přistoupí, neboť pozemek potřebuje a při případném vyvlastňování by mohla bıt cena ještě vyšší. Nakonec město vlastníkovi pozemku zaplatí 32,3 milionu korun.

„Znaleckı posudek byl zpracován v roce 2017. Vzhledem k vıvoji na trhu s nemovitostmi, a nakolik je to pro nás strategickı pozemek, tak jsme souhlasili s cenou,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Magistrát a DPP se v minulosti potıkaly s problémy při vıkupu pozemků. Například v Krči se nemohly domluvit s vlastníky. Dohoda nakonec byla uzavřena loni. Kvůli vıkupům minulé vedení Prahy i DPP zvažovaly založení společného podniku s Pentou. Od záměru nynější vedení města ustoupilo.

Loni byl zahájen geologickı průzkum trasy. V první fázi vznikne trasa mezi Pankráci a Novımi Dvory a pokračovat bude do Depa Písnice. Budou na ní jezdit vlaky bez řidiče. V budoucnu má vzniknout úsek z Pankráce na náměstí Míru. Kam povede případně metro z náměstí Míru, zatím nebylo rozhodnuto. Jednou z variant bylo náměstí Republiky, podle druhé by měla trasa zamířit na Žižkov a dále do Vysočan.