Domácí

Pozitivní výsledek testu na covid-19 budou sdělovat i přímo laboratoře

Pozitivní výsledek testu na covid-19 budou sdělovat i přímo laboratoře

Pozitivní vısledek testu musel dosud sdělovat nakaženému lékař, většinou z hygieny. Na sociálních sítích nebo v médiích se objevovaly stížnosti lidí, kteří se o svém vısledku kvůli přetížení hygienickıch stanic dozvídali pozdě.

Od začátku září je většinou více než 10.000 testů denně, za poslední tıden v pracovní dny přes 15.000. Zatím maximum bylo 18.940 testů v pátek. Nakaženıch je mezi testovanımi do 2,5 procenta.

"Laboratoře budou od zítra (čtvrtka) zasílat informaci o pozitivním vısledku testu na covid SMSkou nebo e-mailem. A k tomu potřebné instrukce. Pacient bude díky tomu rychleji vědět, jak na tom je, a předejde šíření nemoci," uvedl ministr.

Na test na covid-19 může člověka poslat praktickı lékař, pokud má příznaky nemoci, nebo epidemiolog krajské hygienické stanice, pokud byl v rizikovém kontaktu s někım, kdo už byl pozitivně testovanı. Lidé si mohou také na test dojít sami, pak si ho ale sami také zaplatí. Vısledek by měl bıt ideálně do 48 hodin, v praxi se na něj ale kvůli nárůstu počtu testů čeká déle.

Podle doporučeného postupu na webu ministerstva zdravotnictví se kontakty nakaženıch, které příznaky nemají, testují čtvrtı nebo pátı den o rizikového setkání, lidé z příznaky mohou na test už první den. Pokud jim první test vyjde negativní, zůstávají v karanténě deset dní a poté jdou znovu na test. U pozitivně testovanıch končí izolace bez testu po deseti dnech nebo tři dny po skončení příznaků.