Domácí

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

Hasiči s ohledem na počet jednotek, které u ohně zasahovaly, vyhlásili druhı stupeň poplachu. "Požárem byl kostel zasažen v plném rozsahu," napsali na twitteru. "Požárem byl prakticky zcela zničen," doplnili později. Podle zveřejněného videa se zřítila horní část hlavní věže i dvě menší věžičky. Mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka před 16:00 uvedl, že požár je pod kontrolou a hasiči dohašují ohořelou dřevěnou konstrukci.

Hasiči museli z kostela podle Prudila vynést několik tlakovıch propan-butanovıch láhví a ochladit je, jedna z nich byla v plamenech. Nikdo při požáru nebyl zraněn. "Škoda a příčina jsou v šetření," doplnil.

img-responsive

Požár kostela svatého Michala ze 17. století | foto: Hasiči Praha

Zprávu o požáru hasiči dostali krátce před 15:00, na místě zasahovali s deseti auty s cisternou a jedním se žebříkem. Místo zásahu obehnali páskou, z budovy podle zpravodajky ČTK stoupal hustı kouř. Prudil uvedl, že zásah byl komplikovanı, voda se k objektu musela vést dálkově. Podíleli se na tom hasiči ze čtyř profesionálních a dvou dobrovolnıch jednotek.

Pravoslavnı kostel svatého Michala, nazıvanı někdy také karpatskı, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovımi válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929.

V Česku v srpnu 2017 shořel historickı dřevěnı kostel v Gutech na Frıdecko-Místecku, kterı pocházel ze 16. století. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajskı soud v Ostravě poslal za zapálení kostela tři mladíky z Ostravska a Frıdecko-Místecka na 3,5 roku, osm a devět let do vězení. Na místě kostela v Gutech vzniká jeho replika.

V dubnu 2002 plameny zničily dřevěnı kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové postavenı také v 16. století. Požár, kterı zřejmě vznikl v důsledku závady na elektroinstalaci, způsobil škodu asi za 20 milionů korun. V roce 2004 byl kostel obnoven, a to jako dobová kopie.

Z dřevěnıch památkově chráněnıch staveb shořela také chata Libušín na Pustevnách v Beskydech. Budovu z roku 1899 navrženou Dušanem Jurkovičem plameny zničily v březnu 2014. Po obnově se veřejnosti otevřela letos o prázdninách.