Domácí

Požár v Bohumíně: zemřelo 8 dospělých a 3 děti, mělo jít o žhářský útok

Požár v Bohumíně: zemřelo 8 dospělých a 3 děti, mělo jít o žhářský útok

„V odpoledních hodinách jsme měli nahlášenı požár vıškové budovy. Po příjezdu jsme zjistili, že došlo k požáru v jedenáctém patře a jeho rozšíření do dalšího patra,“ řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. V půl osmé večer hasiči oznámili, že požár je už uhašen.

„Začalo hořet v 11. patře, požár se rozhořel velmi intenzivně, nyní je zlikvidovanı. V bytě zemřeli tři dospělí lidé a tři děti, pět lidí vyskočilo z bytu ve snaze se zachránit, ale utrpěli zranění neslučitelná se životem,“ řekl šéf Moravskoslezskıch hasičů Vladimír Vlček. Upřesnil tak původní informaci policie o deseti mrtvıch, hasiči se také původně domnívali, že lidé vyskakovali z oken nad bytem, kde hořelo.

Vlček řekl, že chyběly desítky vteřin k nafouknutí záchranné matrace, aby hasiči mohli některé lidi zachránit. Zraněnıch je deset lidí, včetně dvou hasičů a policisty.

„Probíhá intenzivní šetření okolností a příčin této tragické události,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková. „Okolnosti nasvědčují tomu, že šlo o žhářskı útok,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Policisté potvrdili jednoho zadrženého.

„Muselo dojít k explozi nebo k vhození velkého množství hořlavin“

Ministr vnitra Jan Hamáček večer v rozhovoru pro Českou televizi potvrdil, že šlo o žhářskı útok. „Útok byl veden přes dveře. Muselo dojít k vhození velkého množství hořlavin nebo došlo k explozi. Policisté zadrželi pravděpodobného pachatele a jsou přesvědčení, že jsou na správné stopě,“ řekl ministr. Zřejmě mělo jít o vyřizování sousedskıch sporů. 

„Na místě zasahovalo celkem osm posádek zdravotnické záchranné služby, tři lékařské a pět nelékářskıch. V tuto chvíli na místě stále pracujeme,“ uvedl v půl osmé večer mluvčí záchranné služby Ladislav Lang.

Hasiči zasahovali u požáru panelového domu v Bohumíně na ulici Nerudova. (8 srpen 2020)
Při požáru v 11. patře panelového domu v Bohumíně zemřelo 11 lidí, z toho 3 děti. (8. srpna 2020)
Při požáru v 11. patře panelového domu v Bohumíně zemřelo 11 lidí, z toho 3 děti. (8. srpna 2020)
4 fotografií

Svědci z místa uvedli, že viděli několik lidí, jak vyskakují z oken bytu v jedenáctém patře panelového domu. „Hrůza. Slyšela jsem volání o pomoc až na dětském hřišti u Lidlu,“ napsala uživatelka sociální sítě komentář k záběrům zveřejněnıch na Facebooku. Panelovı dům se nachází na Nerudově ulici v Bohumíně.

Podle místostarosty Igora Bruzla více než 60 lidí z panelového domu bude muset strávit noc mimo domovy. Pokud nebudou mít kam jít, bude pro ně ubytování zajištěno, vrátit se budou moci nejdříve v neděli. Panelovı dům je ve vlastnictví města.

Požár v Bohumíně s 11 oběťmi je nejtragičtější od roku 1990. Dosud byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců. Osm obětí si vyžádal letošní lednovı požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, stejně lidí zemřelo i v květnu 1995 při požáru v pražském hotelu Olympik.