Domácí

Poučení z jara. Stát v boji s virem plní sklady rouškami a respirátory, v drtivé většině od českých dodavatelů

Poučení z jara. Stát v boji s virem plní sklady rouškami a respirátory, v drtivé většině od českých dodavatelů

Praha Když na jaře vypukla epidemie koronaviru, Správa státních hmotnıch rezerv (SSHR) zdaleka neměla v skladech tolik ochrannıch pomůcek, aby zvládla uspokojit poptávku. Na Česko nyní udeřila druhá vlna, situace s pomůckami je o poznání lepší.

„Jsme připraveni mnohem lépe než na jaře. Když to přeženu, tak v březnu jsme měli deset tisíc respirátorů nejvyšší třídy FFP3 z našich skladů a vše ostatní se nakupovalo online. Dnes mají nemocnice zásoby až na dva měsíce, to samé ministerstva, a zásoby mají i soukromé firmy. Připravenost je mnohem lepší,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda SSHR Pavel Švagr.

Je potřeba dodat, že za jarní nedostatek ochrannıch pomůcek není zodpovědná samotná správa. To, jak jsou její sklady naplněny, je odpovědnost vlády.

Respirátor RP95-M získal evropskou certifikaci.
Pro to, aby se respirátory mohly vyrábět levněji, rychleji a v počtu až 50...

Kabinet uložil v uplynulıch měsících SSHR, aby se zásobila na dva měsíce dopředu. První měsíc pokrıvá zboží vysoutěžené samotnou správou i ministerstvem vnitra. Základ pro druhı měsíc tvoří zásoby v policejním skladu v Opočínku. A tak zatímco v červenci SSHR neměla v majetku ani jednu ochrannou pomůcku, nyní disponuje 44 miliony kusů roušek, pěti miliony respirátorů typu FFP2, 200 tisíci respirátorů FFP3, tedy s vyšším stupněm ochrany, 150 tisíci návleky na obuv nebo 42 tisíci vıtěrovıch setů.

Zásoby by měly mít i jednotlivé nemocnice. Minimálně ty, které jsou řízené ministerstvem zdravotnictví, dostaly za úkol si ochranné pomůcky pořídit a vytvořit si zásoby rovněž na dva měsíce.

Za ostatní ministerstvo podle mluvčí Gabriely Štěpanyové neodpovídá. „Zásobování ochrannımi pomůckami je v kompetenci jednotlivıch zdravotnickıch zařízení,“ sdělila serveru Lidovky.cz na dotaz, zda je ochrannıch pomůcek dostatek.

Přesto, že rouškami, respirátory a dalšími pomůckami nyní disponují jak nemocnice, tak ministerstva i hmotné rezervy, existuje mezi některımi lidmi ze zdravotnictví obava, zda budou stačit.

„Znepokojující příklad jsou třeba respirátory FFP3, jež Čína nevyrábí. A Američané už je nedodávají, jelikož je chtějí pro sebe. Takže se z nich stává strategická surovina,“ sdělil serveru Lidovky.cz minulı tıden ředitel nemocnice v pražském Motole Miloslav Ludvík (ČSSD).

Daří se v soběstačnosti

Situace se ale změnila i co se tıče samotného zásobování. Správa státních hmotnıch rezerv má nyní uzavřené smlouvy na devět z jedenácti druhů ochrannıch pomůcek a v drtivé většině jde o české dodavatele.

Například společnost DispoMask má dodat 16 milionů roušek, Mediservis 400 tisíc respirátorů třídy FFP3, 250 tisíc kusů ochrannıch brılí dodá Targo Promotion Praha a bezmála tři tisíce filtrů do polomasky třídy FFP3 pak Sigma Vızkumnı a vıvojovı ústav. Před podpisem smlouvy je také dodávka 1,5 milionu respirátorů třídy FFP2.

„Vítězné firmy nám dodávají zásoby do skladu prakticky každı den,“ uvádí Švagr s tím, že další zakázky jsou v běhu a jsou vypisovány průběžně.

Rozdíl oproti jaru je také v tom, že stát požaduje, aby všechny ochranné pomůcky měly plnı evropskı certifikát, což při zakázkách během nouzového stavu neplatilo plně. Certifikát stačil jen částečnı. „Před podpisem smlouvy zároveň necháváme vybranı vzorek otestovat,“ líčí Švagr.

Kromě toho, že se správa v soutěžích ohlíží na cenu, v potaz bere i takzvanou obměnu. Což jednoduše znamená, že nespotřebované zboží, které expiruje, firma nahradí novım.

Co se tıče samotnıch respirátorů FFP3, už od března platí, že stát na ně stanovil maximální ceny, aby nedocházelo ke zneužívaní situace a dodávkám předraženého zboží.

V potaz je nicméně třeba brát to, že i když se změnila situace, co se zásob pomůcek tıče, počty nakaženıch jsou oproti jaru také někde jinde. Ke konci března bylo v Česku kolem tří a půl tisíc nakaženıch. Nyní jen od začátku září přibylo skoro třicet tisíc potvrzenıch případů, a třítisícovı už byl i denní přírůstek.