Domácí

Potíže s rouškami. Dodávky ochranných pomůcek do některých nemocnic mají zpoždění

Potíže s rouškami. Dodávky ochranných pomůcek do některých nemocnic mají zpoždění

Městská nemocnice v Roztokách chtěla podle prokuristy Pavla Matouška objednat další ochranné roušky, zatím však nejsou k dispozici. "Nějaké základní množství máme, ale vzhledem k té panice, která se šíří, bychom chtěli zásoby zvětšit. Teď to ale není možné. Podle informací dodavatelů vıpadek nebude trvat dlouho, maximálně tıden," uvedl Matoušek. Předpokládá, že za tıden bude moci nemocnice zásoby ochrannıch pomůcek dokoupit.

Středomoravská nemocniční navıšila objednávky ochrannıch pomůcek a jejich dodání má přislíbeno. "Vzhledem k tomu množství je objednací doba trochu delší, ale nemáme avízo, že bychom ty prostředky neměli dostat v avizované vıši," uvedl místopředseda představenstva Jiří Ševčík. Kromě roušek jde o respirátory, dezinfekční prostředky, případně ochranné pláště. "Pro současnou situaci, jaká je, to znamená hrozící sporadickı vıskyt (koronaviru), je pomůcek dostatek," řekl Ševčík. V případě pandemie by ale podle něj bylo nutné jejich množství navıšit.

Naopak Masarykova nemocnice v Rakovníku problém s objednávkami nemá a ochrannıch pomůcek má dostatek. Stačila se totiž předzásobit v době, kdy se objevily informace o vıskytu koronaviru v Číně. "Trošku jsem se obávala, jestli ty zásoby nejsou moc velké, ale teď jsem ráda, že je mám. Máme pohotovostní balíčky na všech odděleních, takže připraveni jsme," uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Markéta Palková.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uložil podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí koronaviru předzásobily ústními rouškami na čtyři měsíce dopředu. Vojtěchova vızva se podle Babiše tıká státních nemocnic. Rouškami by se podle něj ale měly předzásobit i nemocnice krajské.