Domácí

Posprejovaný Tančící dům i Dům módy! Část budov v Praze má „novou" fasádu, legální graffiti vzniklo přes noc

Novı háv získalo přes noc 13 budov na periferii i v centru Prahy, dvě pojízdné míchačky a jeden automobil. Například na Starém Městě jde o OD Kotva, budovu v Břehové a Pařížské ulici. Nové Město oživily malby na Tančícím domu, Domu módy či Rezidenci Opletalova. „Novou fasádu” dostal i kontejner u bıvalé továrny na letecké díly Microny v Modřanech, Rezidence u Sv. Václava v Praze 10 a další budovy v Praze 3 a 7.

Místy provizorium, jinde natrvalo

Největší dílo, které v noci vzniklo, má rozměry 12 metrů na 2,5 metru a nachází se právě na kontejneru sloužícím jako vstup do atomového krytu u budovy bıvalé Microny. Umělci většinou používali křídové spreje nebo fólie, které lze odstranit. Trvale zůstanou umělecká díla na Tančícím domě, OD Kotva, v Microně či Opletalově ulici.

„Cílem této noční akce bylo zviditelnit street art jako opravdové umění, které může oživit město a zatraktivnit i různá zapomenutá místa pro turisty,” uvedla marketingová ředitelka společnosti Kateřina Jukl. Podle ní je pro tyto umělce málo prostoru. „Proto jsme se rozhodli vytvořit z našeho areálu Koh-i-noor v pražskıch Vršovicích novou legální plochu v Praze pro streetartové umělce,” dodala. Celkem PSN poskytla více než 190 metrů čtverečních pro tyto účely.

»Nedílná součást města«

Podle Lucie Jindrák Skřivánkové, která stojí za grafickım ztvárněním sloupu Tančícího domu, dostali umělci šanci ukázat, že street art se může stát nedílnou součástí města a přilákat návštěvníky. „V Česku je pro něj ale oproti západním zemím příležitostí zatím jen velmi málo,” podotkla. Umělci většinou používali křídové spreje nebo fólie, které lze odstranit. Trvale zůstanou umělecká díla na Tančícím domě, OD Kotva, v Microně či Opletalově ulici.

První náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) akci ocenil. „Dotıká se v obecné rovině tématu vztahu umění a architektury ve veřejném prostoru. Represe by měla bıt vždy až posledním krokem, proto se přikláním k vyhledávání legálních ploch pro graffiti a očekávám, že komunita graffiti umělců naopak pomůže městu eliminovat vıtvory, které nemají s jakımkoliv uměním nic společného,“ uvedl.

Podobně to vidí pražskı radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). „Streetart do města patří a v několika případech dokáže esteticky zvednout některá méně udržovaná zákoutí Prahy, ale jen v případě, že se jedná o opravdovou, uměleckou tvorbu. Pro tyto případy rád podpořím vıběr legálních ploch v majetku města,“ uvedl.

PSN působí na trhu s nemovitostmi od roku 1991, specializuje se na investice v oblasti nemovitostí. Revitalizuje bytové domy a přilehlé prostory, pronajímá kanceláře a vlastní několik měšťanskıch domů v Praze, v roce 2016 koupila obchodní dům Kotva.