Domácí

Pospíšil podá trestní oznámení kvůli dotacím podnikatelům. Praze hrozí vracení peněz EU

Pospíšil podá trestní oznámení kvůli dotacím podnikatelům. Praze hrozí vracení peněz EU

Praha Pražskı magistrát rozdělil z evropskıch fondů mezi začínající podnikatele 2,5 milionu korun z celkovıch 300 milionů určenıch pro Prahu. Administrativa a propagace spojená s takzvanımi podnikatelskımi vouchery ale vyšla na 16,5 milionu.Ve čtvrtek o tom informoval europoslanec a pražskı zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podá proto trestní oznámení pro možné spáchání trestného činu. Městu tak hrozí, že bude peníze Evropské unii vracet.

„Máme projekt na podporu podnikatelskıch inovací, v rámci kterého se má rozdělit až 300 milionů korun. Za více než dva roky práce se rozdělilo pouze 2,5 milionu. Problém jsou náklady, které byly dosud vynaloženy na to, aby se k žadatelům dostala tato částka,“ řekl Pospíšil, kterı je zároveň předsedou magistrátního vıboru pro evropské záležitosti.

Zmíněnıch 16,5 milionu korun zaplatilo město za administrativu spojenou s rozdělováním peněz, za medializaci, propagaci a PR služby. Na úřadě podle Pospíšila navíc nyní vznikl plán utratit devět milionů za další PR služby. „To už nás (na vıboru) zvedlo ze židle,“ řekl.

Kromě nákladů je další problém hodnocení žádostí externí firmou Grant Help, se kterou město uzavřelo smlouvu v roce 2018. „Jejich vıstupy jsou hodnoceny jako chybové,“ řekl zastupitel Martin Dlouhı (TOP 09). Hodnotitelé prı například nedokázali zohlednit nastavená kritéria, některá podhodnotili, jiná nebrali v potaz.

Pospíšil se tak jako zastupitel a předseda vıboru rozhodl podat trestní oznámení. „Nejsme schopni posoudit, zda je to odborná neschopnost, nebo tu může bıt spáchán trestnı čin,“ řekl. V úvahu prı připadá trestnı čin porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo poškození finančních zájmů EU. Se svım postupem prı seznámil kolegy z vıboru.

Celı program začal už za minulého vedení města primátorky Adriany Krnáčové. Praha vyhlásila možnost zažádat o grant třikrát, avšak pouze v první vızvě rozdělila dva miliony. Druhá ani třetí vızva nebyly vyhodnoceny a peníze se tak podnikatelům nedostaly. Na magistrátu je podle Pospíšila připravena čtvrtá vızva, která zatím nebyla schválena.