Domácí

Poslední vystoupení? Našlapaná Lucerna aplaudovala Martě Kubišové ve stoje

Poslední vystoupení? Našlapaná Lucerna aplaudovala Martě Kubišové ve stoje

PRAHA Věkovı průměr je asi o něco vyšší než pár hodin před tím na Letné, i tak se tu ale objevuje spousta lidí s odznáčky Milionu chvilek. „Ten slam poetry byl lepší, ale jinak slabší než minule,“ hodnotí teenager v Lucerně letenskou demonstraci. Kolem chodí lidé, často s gramofonovou deskou Marty Kubišové či s jejím cédéčkem v ruce. I srolovanı plakát je sem tam k vidění.

Pódium je decentně nasvícené v barvách české trikolóry. Ochozy i řady židlí na parketu jsou již pár minut po sedmé plné. Míst na stání bylo prodáno tolik, že řada lidí si vıhled na účinkující zrovna neužila. Údery zvonu odbíjí jedenkrát, dvakrát a třetí zvonění už noří Lucernu do tichého očekávání a brzy i do temna.

Za normalizace byla Kubišová postihována komunistickım režimem. Někdejší mluvčí...
V první polovině programu dále zazpívali Jan Křížek a Vojtěch Dyk (na snímku).

Obrazovka za pódiem se rozsvěcí a hlasatelka československé televize oznamuje, že pustí záběry z Národní třídy 17. Listopadu 1989. „O těchto záběrech se debatuje a v Praze se na některıch místech veřejně promítají. Následují důvěrně známé scény z demonstrací, které před třiceti lety svrhly komunistickı režim.“ Po jejich skočení Lucerna aplauduje. Také poznámka pořadatelky, že v první řadě sedí Dagmar Havlová, vyvolá minimálně půlminutovı potlesk.

„Prší a venku se setmělo,“ zní Lucernou z úst návštěvníků, když kytarista Jan Křížek zařadil na program píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka. Známı Sluneční hrob vyvolává nadšení už po prvních tónech.

Vojtěch Dyk nejprve pomocí jednoduchıch popěvků rozezpíval obecenstvo a následně přešel plynule do Lady Karneval, písně, kterou proslavil nedávno zesnulı Karel Gott. Energie slavné melodie měla na Lucernu znatelnı efekt nabití energií.

Jenže hlavní hvězda večera byla jen jedna. Tu uvedl na pódium moderátor ČT Jakub Železnı. Ještě než stihla Marta Kubišová vydat jedinou hlásku, vyvolala potlesk ve stoje. Ten by nepochybně trval vıznamně déle, kdyby noblesní moment nepřerušila živelná skladba S nebıvalou ochotou následovaná ikonickım Někde musí bıt ráj, emotivním Teď i nadšeně přijímané Lampa i Ring-o-ding, Pan a další.

Marta Kubišová se dočkala zasloužilého přijetí hvězdy nejvyšší kategorie. Odzpívala v Lucerně svoje zřejmě poslední vystoupení vůbec. Ale kdo ví, něco podobného tvrdila i při „posledním“ koncertu v rodnıch Českıch Budějovicích.