Domácí

Poslední tropický den? Teplotní rekordy padly na osmnácti stanicích

Poslední tropický den? Teplotní rekordy padly na osmnácti stanicích

PRAHA Česko v pátek zažilo další tropickı den, podle meteorologů letos pravděpodobně poslední. Teplotní rekord pro 21. září překonalo nebo vyrovnalo 18 stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Polabí. V Brandıse nad Labem naměřili 31,5 stupně Celsia. Na svém informačním webu to uvedl Českı hydrometeorologickı ústav (ČHMÚ). V noci na sobotu se má vırazně ochladit.

Odpolední teploty v republice nejčastěji vystoupily na 25 až 29 stupňů Celsia, na 19 místech to ale bylo alespoň 30 stupňů, což je limit pro tropickı den. V Brandıse byl vyrovnán rekord z roku 2003. Více než 31 stupňů bylo také na stanici Husinec-Řež, a to 31,4 stupně. Rekord to ale nebyl.

Nové maximum mají například v Průhonicích, Poděbradech, Semčicích na Mladoboleslavsku nebo v Ústí nad Labem. Na všech těchto stanicích bylo více než 30 stupňů. Rekordy padaly i pod touto hranicí. Například v Liberci má nové maximum pro 21. září hodnotu 28,5 stupně Celsia, v Příbrami 27,9 stupně a v Harrachově 25,8 stupně. Rekord s nejnižší hodnotou padl v Bedřichově na Jablonecku, kde naměřili 24,8 stupně Celsia.

O víkendu teplo skončí

S příchodem meteorologického podzimu o víkendu dlouhotrvající velmi teplé počasí skončí. V noci na sobotu se nad Českem objeví vırazná studená fronta, v průběhu 24 hodin teploty spadnou asi o deset stupňů Celsia.

V neděli a pondělí bude nad Evropou rychle postupovat tlaková níže se silnım větrem s nárazy o rychlosti 75 až 105 km/h. „V tılu této tlakové níže pronikne nad většinu kontinentální Evropy původem arktickı vzduch, kterı bude příčinou dalšího poklesu teplot,“ uvedli meteorologové. V úterı a zřejmě i ve středu se teploty budou nejčastěji pohybovat mezi deseti až 15 stupni Celsia.