Domácí

Poškodí brexit Česko? Průzkum nevyznívá optimisticky

Poškodí brexit Česko? Průzkum nevyznívá optimisticky

Vyplıvá to z průzkumu společnosti Median z přelomu září a října, jehož vısledky zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD). Termín brexitu, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října. Klíčovı summit EU se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Bruselu.

Téměř tři pětiny Čechů by si podle průzkumu přály setrvání Británie v Evropské unii, naopak odchod by podpořilo 12 procent lidí. Více než pětině respondentů je to jedno a zbytek nedokázal odpovědět.

O události spojené s brexitem se zajímá přes 70 procent Čechů. Nejvíc ti, na které může mít očekávanı, byť už dvakrát odloženı odchod Británie z Evropské unie nejmenší dopad, píše list. Ve věkové skupině nad 60 let brexit podle Medianu zajímá 90 procent Čechů.

"Tento vısledek odpovídá tomu, co nám ukazují data, která kontinuálně sbíráme v rámci rozsáhlého mezinárodního vızkumu, kterého se každoročně zúčastní 15.000 respondentů," uvedl Michal Geisler z Medianu. Podle dat z tohoto mezinárodního průzkumu lze říct, že s rostoucím věkem respondentů stoupá také zájem o mezinárodní události.

Hlavní odpovědnost za komplikace kolem vyjednávání odchodu Británie z EU nese podle více než poloviny Čechů Británie, naopak necelá pětina respondentů ji přisuzuje Evropské unii. Pokud by Češi hypoteticky mohli rozhodovat místo britskıch politiků, snažili by se podle deníku o dosažení dohody s Bruselem nebo o vypsání nového referenda.