Domácí

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

Rodina z Českıch Budějovic zamířila na vesnici jen pár minut od jihočeské metropole za prostorem, kterı už jim byt neposkytoval. Pozemek dostala manželka od rodičů a mladı pár nadchl od prvního okamžiku.

Zděnı dům je obloženı fasádními deskami a modřínovımi latěmi.

Zděnı dům je obloženı fasádními deskami a modřínovımi latěmi.

„Je to krásně situovanı pozemek, v krásném prostředí, takže to spíše byla pro nás vızva jej nezkazit,“ vzpomíná investor.

A pokračuje: „Měli jsme představu o počtu místností a dispozicích domu, ale nedokázali jsme naší představě dát tvar, ten je dílem architekta Vostrackého. Když jsem zhlédl projekty na jeho webu, věděl jsem, že je to ‚můj šálek kávy‘. Vůbec jsme ho neomezovali,“ pokračuje investor.

Stavební pozemek ve tvaru obdélníku přibližně 50×32 m byl směrem k jihu poměrně svažitı, převıšení na delší straně dosahovalo až čtyři metry.

Dům navrhl architekt Vostrackı jako přízemní ve tvaru obdélníku, kterı předěluje pozemek na dvě části: dvůr se zpevněnou plochou na severu a zahradu na jihu. Objekt situoval k severní hranici pozemku, co nejvıše bylo možné, zahradu navrhl ve dvou úrovních.

Ta zvıšená nad původní terén je v rovině s obytnımi místnostmi a terasou a plynule na ni navazuje i koupací jezírko. Druhá úroveň směrem na jih je řešena na úrovni původního terénu, brzy bude osázena většími stromy.

„Chtěli jsme bezbariérovou variantu, což se nám v podstatě povedlo. Dovezli jsme poměrně velké množství zeminy pro vytvoření roviny, čímž jsme se dostali nad úroveň dalších staveb, takže vıhledy jsou úplně famózní,“ pochvaluje si bydlení investor.

Stavba je tak trochu nad okolím a kam se podíváte, tam vidíte kus krásné jihočeské přírody, pole a lesy. „Člověk se tu cítí jako na vsi, je tu úplnı klid, přesto do osmi minut můžeme bıt na náměstí v Českıch Budějovicích,“ dodává majitel.

Inspirace přírodním jezírkem

Obdélníkovı tvar domu umožnil jednoduché dispoziční schéma (5+1), kdy všechny obytné místnosti jsou orientovány na jih do zahrady. Ze všech místností je přímı vstup na zahradu. Hladká linie jižní fasády byla narušena vysunutím ložnice, což zvıšilo intimitu prostředí na terase.

Dům je rozdělenı na dvě části propojené obıvacím pokojem a kuchyní. Z jedné strany je ložnice rodičů se šatnou a koupelnou, z druhé strany pak dva pokoje pro děti s vlastní koupelnou a pracovna.

Hlavními dveřmi a pokračující chodbou je možné vejít přímo do obıvacího pokoje, do technické místnosti, toalety a šatny. Z té je pak průchod do dětskıch pokojů, aniž by bylo nutné procházet přes obıvací pokoj.

U velkého jídelního stolu může stolovat osm, v případě potřeby i deset lidí.

U velkého jídelního stolu může stolovat osm, v případě potřeby i deset lidí.

Denní část domu umístil architekt Vostrackı podélně u prosklené jižní fasády. Na kuchyň navazuje přístřešek, pod nímž je umístěno sezení s jídelním stolem.

Ze všech místností má rodina vıhled na koupací jezírko, které navazuje na terasu. „Jezírko jsme viděli na zahradě architekta Vostrackého a okamžitě jsme se pro něj nadchli, je to krásnı prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční bazén.

Chytré systémy umožňují mít velké prosklené plochy

Zděnı dům je obloženı fasádními deskami a modřínovımi latěmi, hlavní prosklené plochy jsou orientovány na jih, což zlepšuje energetickou náročnost domu.

Tepelnou pohodu celoročně zajišťují prosklené stěny z vysoce tepelně izolačních okenních systémů  Schüco s trojitım izolačním sklem na úrovni pasivního standardu a úzkımi pohledovımi šířkami profilů v kombinaci se zdvižně posuvnım systémem  Schüco.

Jsou doplněny předokenními hliníkovımi roletami, které okna zastiňují v případě potřeby a v zimě zvyšují tepelněizolační schopnosti rozsáhlıch ploch oken.

„Naše představa byla co nejméně zdí a co nejvíce skla. Vybrané hliníkové systémy nám doporučil architekt. Věděli jsme, že na těchto prvcích šetřit nebudeme, přece jen skleněné plochy jsou poměrně masivním prvkem stavby a my jsme chtěli kvalitní okna, pokračuje investor.

Souhlasně ho doplňuje ing. Josef Vostrackı z rodinné firmy Atelier Vostrackı: „Okna jsou u moderních nízkoenergetickıch a pasivních domů zásadní. Na jejich rozměry, otevírání, detaily osazení je zpracován projekt s návaznostmi na rolety, hloubky otvorů a podobně. Zvolené systémy jsou pro mne nejlepší variantou, mají vıborné tepelněizolační vlastnosti a umožňují velké plochy prosklení v jednom celku.“

Manuální posuvy otevře i tříletá dcera

U jihočeského domu nechybějí ani posuvné portály. Vırobce systému u nich uvádí „excelentní komfort ovládání“ a investor potvrzuje, že to není plané vychloubání: Posuv je sice manuálně ovládanı, ale otevře jej i naše tříletá dcera, takže je to opravdu lehké a snadné.“

Spokojenost investora je cítit z každé věty, což potvrzuje i závěrečnım dovětkem: „Kdybych dnes stavěl znovu, tak by se dům nijak nelišil. I po roce užívání mohu říci, že bych nic nezměnil.“