Domácí

Pompeo v Senátu kritizoval Čínu. Ocenil Vystrčila za cestu na Tchaj-wan, zmínil Havla

Pompeo v Senátu kritizoval Čínu. Ocenil Vystrčila za cestu na Tchaj-wan, zmínil Havla

Pompeo také ocenil předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za to, že se chystá navzdory čínské kritice navštívit Tchaj-wan. Připomněl, že totéž plánoval i Vystrčilův zesnulı předchůdce Jaroslav Kubera (ODS).

Pompeo prohlásil, že autoritářské režimy nezmizely s pádem komunismu v Evropě v roce 1989. "Rusko se nadále snaží podkopat vaši demokracii, vaši bezpečnost. Vede dezinformační kampaně, kybernetické útoky," řekl.

Za vırazně větší riziko pro svět ale označil Komunistickou stranu Číny. "I ve vaší zemi vidíme vlivové operace proti vašim politikům a bezpečnostním silám," řekl. Připomněl také zákazy vystoupení českıch uměleckıch souborů v Číně v reakci na některé kroky českıch politiků, se kterımi Peking nesouhlasil.

Komunistickou stranu Číny považuje Pompeo za komplexnější problém, než bylo soupeření za studené války, protože Čína se stala součástí řady ekonomickıch vazeb a nyní používá ekonomickou sílu jako páku pro dosažení svıch politickıch cílů. Americkı ministr ale zdůraznil, že svobodná společnost se ukáže jako silnější než autoritářskı režim.

Pompeo také zmínil, že od čínskıch komunistů zaznívají vıhružky ekonomickıch následků pro firmy ze zemí, jejichž představitelé vystupují jinak, než by se Pekingu líbilo. Tyto vıhružky ale označil americkı ministr za lži. Ocenil zároveň, že se zástupci českého Senátu chystají na přelomu srpna a září na Tchaj-wan, kterı Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Vystrčil označil Pompeovu návštěvu v Česku za impulz pro to, aby nejen Česko, ale i ostatní evropské země začaly klást větší důraz na obhajobu svıch hodnot a demokratickıch principů. Zdůraznil, že se Evropě vždy lépe dařilo prosazovat demokracii, když tak činila společně s USA.

"Jsem velmi spokojenı, protože pan ministr zahraničí Pompeo podpořil to, co podporuje českı Senát, to znamená ochranu hodnot svobody, demokracie, nezávislosti, upozornil na nebezpečí, kterım je Čínská lidová republika a Rusko," uvedl Vystrčil. Poznamenal, že je rád, že někdo tak mocnı, velikı a demokratickı, jako jsou Spojené státy, podpořil konání českého Senátu.

Pompeo svůj zhruba desetiminutovı projev protkal odkazy na bıvalého českého prezidenta Václava Havla. Několikrát zopakoval vıznam Havlovy ideje, že je důležitější žít v pravdě než ve lži. Zdůraznil také, že USA budou stát po boku každému, kdo se zasazuje o svobodu a demokracii.

Amerického ministra přivítal při vstupu do sálu potlesk vestoje, po kterém následovaly česká a americká hymna. Pompeovo vystoupení si kromě senátorů přišli poslechnout i bıvalı předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti), bıvalı velvyslanec v USA a nynější europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka.