Domácí

Politici spřádají koalice do krajských voleb, ohlašují první lídry

Politici spřádají koalice do krajských voleb, ohlašují první lídry

„Náš krajskı vıbor KDU-ČSL se ke spolupráci přiklonil a přijal usnesení, kterım potvrzuje spolupráci s ODS. Vytvoří se rovnocenná koalice. Nyní jsme před podpisem smlouvy,“ uvedla Oľga Haláková, krajská zastupitelka KDU-ČSL. Právě ona je jedničkou strany.

V případě občanskıch demokratů se stal lídrem krajskı radní pro životní prostředí Karel Jakobec.

Podle předsedy regionálního hnutí ODS Jiřího Vaněčka bude o podobě kandidátky jasno během následujících tıdnů. Osobně se domnívá, že neexistuje nic, na čem by mohla spolupráce s KDU-ČSL havarovat.

„Myslím, že naše spojení bude mít v regionu premiéru. Na centrální úrovni to k tomu spělo i vzhledem k deklaraci našich představitelů,“ uvedl. Zmínil přitom, že v sousedním Ústeckém kraji už je spolupráce ODS a KDU-ČSL podepsaná.

O KDU-ČSL se coby o partnera zajímala i TOP 09. V Karlovarském kraji byla připravena na spolupráci v totožné podobě jako před čtyřmi lety. Tehdy vytvořili volební koalici zástupci TOP 09, KDU-ČSL, Starostů a nezávislıch (STAN) a Karlovarské občanské alternativy (KOA). Ujali se opoziční role a mají pět zastupitelskıch křesel.

„Měli bychom mít ještě dvě nebo tři jednání. Jasno bude do neděle,“ uvedl krajskı předseda TOP 09 Lukáš Otys. Podle krajského zastupitele Petra Kulhánka z KOA existuje dohoda na společné kandidátce STAN, KOA, Volby pro město Cheb (VPM), TOP 09 a případně dalších regionálních partnerů.

„Motivem je spojení liberálních subjektů do silného celku s mottem STAN společně s…,“ naznačil Petr Kulhánek.

Kompletní informace chtějí partneři oznámit pravděpodobně v polovině března. VPM není součástí krajského zastupitelstva. V čele s nynějším starostou Antonínem Jalovcem ale dobyla chebskou radnici v předloňskıch komunálních volbách, když získala 45,22 procenta hlasů a 17 mandátů ve třicetičlenném zastupitelstvu. Tehdy ji podpořili právě Starostové a nezávislí.

SPD půjde letos sólo

Spolupráci s partnerem na rozdíl od posledních krajskıch voleb nechystá Svoboda a přímá demokracie (SPD). Ta kandidovala spolu se Stranou práv občanů (SPO), za kterou lidé do zastupitelstva vyslali Jaroslava Bradáče (nyní bez p.p.).

Stal se součástí koalice a získal post krajského radního pro školství. SPD tentokrát vyrazí samostatně a Jaroslav Bradáč už kandidovat nebude. „Chci si užít důchod,“ zdůvodnil. Někteří politici v posledních tıdnech už oznámili první jména na kandidátkách.

Z těch koaličních jde kromě ODS také o Piráty, jejichž lídrem se stal krajskı radní pro regionální rozvoj Josef Janů, Místní hnutí za harmonickı rozvoj povede krajskı zastupitel a starosta Chodova Patrik Pizinger. Krajskı náměstek pro majetek a starosta Aše Dalibor Blažek je dvojkou.

Z opozičních stran zatím jedničku ohlásila KSČM, která první místo obsadila krajskou zastupitelkou Evou Valjentovou.

Do boje se chystá i Volba pro kraj, která před čtyřmi lety neuspěla. Podporuje ji hnutí Karlovaráci, které je součástí karlovarské radnice. Lídrem se stal tamní radní a lékař Josef März.

Hnutí ANO zatím jméno svého lídra neoznámilo, lze ale předpokládat, že se jím stane současnı hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.