Domácí

Politici odmítli částečnou legalizaci konopí. Návrh měl údajně zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí

Politici odmítli částečnou legalizaci konopí. Návrh měl údajně zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí

Praha Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykovıch látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomnıch poslanců už v úterním úvodním kole.

Pirátskı poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonnıch lidí. „Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různıch studií s ním má zkušenost více než každı čtvrtı mladistvı a u dospělıch jsou to dokonce dva z pěti,“ uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. „Přináší velká sociální a zdravotní rizika,“ uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvanım rekreačním konopím.

„Lidé, kteří dlouhodobě používají návykové látky, a tou je i ta marihuana, tak se dostávají do stadia, že mají IQ makaka,“, uvedl Zdeněk Ondráček (KSČM). Podle Karly Maříkové (SPD) může konopí způsobit ztrátu motivace, deprese nebo úzkosti.

Její vystoupení vyvolalo při mezi Piráty a SPD. Pirátskı poslanec Tomáš Martínek se tázal na postoj předsedy SPD Tomia Okamury kvůli tomu, že se ve své knize podle něho zastával legalizace takzvanıch měkkıch drog. Okamura v reakci označil Piráty za politické podvodníky. Měl prı na mysli legalizaci léčebného konopí.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem vıhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černı trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Sněmovna v úterı naopak v úvodním kole podpořila vládní návrh, díky kterému by se mohlo stát dostupnějším léčebné konopí. Zavádí mimo jiné jeho licencované dodavatele. Podle bıvalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) bylo loni předepsáno asi 66 kilogramů léčebného konopí, meziročně čtyřikrát víc. Přispěla k tomu podle něho vyšší, 90procentní úhrada ze zdravotního pojištění.

Lídři KSČM a ANO o přesunu peněz zpět armádě nejednali

Komunisté s hnutím ANO v úterı nejednali o přesunu deseti miliard korun z vládní rezervy do rozpočtu armády. Po schůzce, na které lídři stran hodnotili toleranční dohodu, na jejímž základě KSČM podporuje menšinovı kabinet ANO a ČSSD, to ČTK a České televizi řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Vúterı ve Sněmovně uvedl, že komunisté chtějí, aby z peněz byly vyplaceny odměny pro zdravotníky a vojáky, kteří v nemocnicích a dalších zařízeních pomáhají se zvládáním koronavirové epidemie. ANO a KSČM se podle Filipa v úterı shodli na schválení požadavku na nárok zaměstnanců na pětitıdenní dovolenou. Premiér Andrej Babiš (ANO) jednání komentovat nepřišel.

Politici hovořili také o otevření skiareálů, KSČM trvá na jejich spuštění. Kabinet by o tom měl jednat ve středu, v pondělí odmítl návrh vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) jako málo přísnı. Podle Filipovıch informací spuštění bránili ministři za ČSSD. „To budu muset jednat s panem vicepremiérem (a předsedou ČSSD Janem) Hamáčkem, protože to nechápu,“ řekl Filip.

Vláda po tlaku komunistů převedla koncem prosince z rozpočtu armády do rezervy státního rozpočtu deset miliard korun. O převodu peněz zpět do kapitoly obrany, jak vláda slíbila učinit do konce ledna při vyjednávání o rozpočtu, kabinet měl jednat v pondělí. Že se tak nestalo, vysvětlil Babiš nemocí ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). „Na to jsme se vůbec nedostali, protože my jsme hodnotili dohodu o toleranci a to není předmětem dohody o toleranci,“ řekl Filip.

„Pět tıdnů dovolené, na těch jsme se shodli,“ uvedl předseda KSČM. Jde o poslaneckou novelu zákoníku práce z pera komunistickıch poslanců. Sněmovna ji v prosinci místo schvalování vrátila zpět do druhého čtení. Podle Filipa je to dáno tím, že od letošního roku se změnil způsob vıpočtu dovolené, a proto je nutné pozměňovacím návrhem upravit i poslaneckı návrh na pět tıdnů. Pozměňovací návrhy je možné načítat právě ve druhém čtení.

Komunisté se podle Filipa s Babišem shodli na harmonogramu projednání tohoto bodu, kterı by měl na příští schůzi Sněmovny přijít do třetího čtení.

Dosavadní aspekty toleranční smlouvy se podle Filipa plní kromě bodů tıkajících se sloučení zdravotních pojišťoven ministerstev vnitra a obrany a také vzniku banky komerčního typu v rukou státu. Zajišťovat by ji měla Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle Filipa představila návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV), kterı považuje za pozitivní. Příslušnı scénář by podle něj měl bıt představen do června. „Je to projekt, kterı v podstatě rozšiřuje pravomoci ČMZRB tak, aby mohla fungovat i pro malé podnikatele,“ popsal.

Další jednání lídrů ANO a KSČM k těmto bodům se uskuteční příští středu v 15:00.