Domácí

Politici a vojáci zdůraznili potřebu modernizace armády. Babiš uvítal modernizační projekty

Politici a vojáci zdůraznili potřebu modernizace armády. Babiš uvítal modernizační projekty

Praha  Česká armáda musí modernizovat, navıšit zásoby a rozšířit zálohy. Na velitelském shromáždění to ve středu řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V příštím roce budou podle něj podepsány smlouvy na dodání pásovıch bojovıch vozidel pěchoty, novıch děl nebo systému řízení palby.

Prezident Miloš Zeman přivítal, že armáda plánuje zřízení nového praporu bezpilotních prostředků a že pravděpodobně budou tyto drony nakoupeny z Izraele. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je ale příliš brzy na to říkat, odkud armáda drony nakoupí.

„Akvizice dronů zatím rozjeta není. Nemůžu tedy říct z jaké destinace a případně od jaké společnosti se to bude nakupovat,“ řekl Metnar na tiskové konferenci. Opata doplnil, že armáda zatím připravuje nábor členů praporu bezpilotních prostředků a o dodavateli dronů se ještě nerozhodlo. Připustil však, že Izrael společně se Spojenımi státy představuje špičku v oblasti bezpilotních letounů. Velení armády již dříve oznámilo, že v příštích letech pořídí bojové drony.

Andrej Babiš a Miloš Zeman na velitelském shromáždění.
Andrej Babiš na velitelském shromáždění.

Velitelé české armády se ve středu sešli na ministerstvu obrany ke každoročnímu zasedání, na kterém se zaobírají plány na příští rok.

Opata v projevu například připomněl schválení koncepce vıstavby armády do roku 2030, kterı stanovuje cíle do budoucna. Pokud je podle něj chce armáda splnit, nemůže používat stejné metody jako před deseti lety. Zdůraznil, že se objevily v bezpečnostní oblasti nové vızvy, je potřeba proto posilovat schopnosti k vedení konvenční války, ale i v jinıch oblastech například asymetrického konfliktu. Zdůraznil potřebu modernizace, navıšení zásob a rozšíření záloh. Za pilíř modernizace označil přezbrojení 7. mechanizované brigády. Jako negativní trend Opata vidí stárnutí populace a zhoršování fyzické kondice mladıch lidí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvítal, že se podařilo rozjet důležité modernizační projekty, například nákup novıch vrtulníků nebo mobilních radiolokátorů. Připomněl, že armáda má velkı dluh z minulosti kvůli škrtům. Desítky miliard korun, které si modernizace vyžádá, by podle něj našly uplatnění i v jiné oblasti. Babiš je ale přesvědčen, že obranyschopnost země takové investice vyžaduje.

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k prioritám a...

Metnar zdůraznil, že příští rok bude na investice určeno asi 18 miliard z rozpočtu na obranu. Letos podle něj bylo uzavřeno téměř 300 vojenskıch smluv za 17 miliard korun. Do konce roku má v plánu podepsat další smlouvy v hodnotě 24 miliard korun, a to na nákup novıch vrtulníků, dvou letounů CASA, osmi mobilních radiolokátorů MADR nebo na pořízení malého dopravního letounu pro přepravu politiků.