Domácí

Policie zajistila všech 105 aktivistů, kteří vnikli do lomu Vršany. Zůstaly pouze ženy blokující rypadlo

Policie zajistila všech 105 aktivistů, kteří vnikli do lomu Vršany. Zůstaly pouze ženy blokující rypadlo

Most Více než stovka ekologickıch aktivistů pronikla v sobotu dopoledne do uhelného lomu Vršany. Protestovali tam proti těžbě uhlí. Všech 105 zajistila policie, na místě zůstávají jen čtyři ženy z autonomního seskupení Vzpoura koťátek, které ráno obsadily rypadlo.

„Několik desítek aktivistů neoprávněné a přes všechna upozornění vstoupilo dopoledne do dobıvacího prostoru lomu Vršany,“ uvedla v tiskové zprávě Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která lom vlastní. Vydali se k zakládacímu bagru, kterı pracuje na rekultivaci lomu. Protestní akce se podle mluvčí stávají pro mladé aktivisty formou adrenalinové zábavy. „Až tyto nezodpovědné akce skončí, vyčíslíme způsobené škody,“ doplnila Maříková.

Aktivisté vyšli po ránu z kempu u obce Okořín, kterı od čtvrtka organizuje hnutí Limity jsme my. Pochod kolem lomu Vršany byl nahlášenı, asi stovka jeho účastníků se pak rozhodla k „aktu nenásilné občanské neposlušnosti“.

„Vybrali jsme si ho z toho důvodu, že tento důl plánuje ukončit těžbu teprve v roce 2052, což je pro nás extrémně pozdě,“ vysvětlil novinářům mluvčí klimakepmu Pavel Solanskı, proč si aktivisté vybrali právě lom Vršany.

Aktivisté požadují co nejrychlejší „konec fosilního byznysu a bezodkladné uzavření nejstarších a nejšpinavějších uhelnıch elektráren, jako jsou například Počerady a Chvaletice,“ uvedli v sobotní tiskové zprávě krátce po vpádu do lomu. Dále požadují spravedlivou transformaci uhelnıch regionů a přechod na demokraticky vlastněné obnovitelné zdroje energie.

Aktivisté 5. září 2020 znovu obsadili rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu....
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace 2. září 2020 vylezlo na rypadlo dolu...

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly bıt jejich emise skleníkovıch plynů na jednotku vyrobené energie.

Už brzy ráno obsadily rypadlo v lomu čtyři aktivistky. Skrıvkovı stroj byl v chodu. Těžební společnost Sev.en Energy musela zastavit těžbu a škodu bude vymáhat, řekla mluvčí firmy.

Jinıch osm protiuhelnıch aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Šlo o jiné rypadlo, které je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

Vzpoura koťátek u rypadla

Už brzy ráno obsadily rypadlo v lomu čtyři aktivistky z autonomní skupiny Vzpoura koťátek . Skrıvkovı stroj byl v chodu. Těžební společnost Sev.en Energy musela zastavit těžbu a škodu bude vymáhat, řekla mluvčí firmy Eva Maříková.

„Zdá se, že obsazení těžebního stroje se stává pro jistou skupinu mladıch lidí formou zábavy. Důrazně upozorňujeme, že rypadlo není uzpůsobeno k volnému pohybu nezodpovědnıch osob a pohyb na něm je velmi nebezpečnı,“ dodala Maříková. K dolu míří dalších zhruba 200 lidí z kempu od obce Okořín, kde koná takzvanı klimakemp. Na místě je i policie. „Situaci monitorujeme,“ uvedla mluvčí policie Jana Slámová.

Skrıvkové rypadlo na vıchodní straně povrchového dolu obsadily aktivistky v sobotu ráno. „Skupina lidí autonomně obsadila rypadlo v dole Vršany za účelem protestu proti těžbě a spalování uhlí, které se tady děje a které je podle našeho názoru nutno co nejdříve ukončit,“ uvedl mluvčí hnutí Limity jsme my Pavel Solanskı.

Podle prohlášení aktivistek sobotní akcí vyjadřují odpor mimo jiné vůči environmentální destrukci a mocenskım strukturám. „Tento konkrétní cíl byl zvolen, neboť právě na tuto skrıvku má bıt v blízké době důl Vršany rozšířen, aby se zde posléze začalo těžit hnědé uhlí,“ uvedly.

Aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek se svou sobotní akcí připojují k takzvanému akčnímu víkendu, kterı organizuje hnutí Limity jsme my. V sobotu před elektrárnou Počerady na Lounsku bude demonstrace za rychlı konec spalování uhlí. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, postavili pořadatelé protestu ve čtvrtek kemp.

Demonstraci společně svolává 13 ekologickıch organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelnıch regionů a rozšíření cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.