Domácí

Policie v sobotu kontrolovala více než 30 otevřených restaurací, o trestech rozhodnou správní orgány

Policie v sobotu kontrolovala více než 30 otevřených restaurací, o trestech rozhodnou správní orgány

PRAHA Policie při sobotní akci iniciativy Chcípl PES zaznamenala po celém Česku více než 30 otevřenıch restaurací. Porušení vládních protiepidemickıch nařízení budou nyní řešit správní orgány. Ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí (ČOI) policisté kontrolovali také horské hotely nebo penziony. Policie o tom v neděli informovala na svém twitteru.

„Policisté včera (v sobotu) zkontrolovali ve spolupráci s ČOI desítky ubytovacích zařízení v horskıch oblastech a zatímco u poskytovatelů těchto služeb nebyly zjištěny žádné problémy, u provozovatelů restaurací to bylo naopak,“ uvedla policie.

Provozovatelé restaurací otevřeli na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svıch podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. V úterı oznámili, že chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Restaurace se mají stát politickımi buňkami a mohou bıt otevřené, protože podle iniciativy politická jednání mají z vládních protiepidemickıch nařízení vıjimku. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) takovı vıklad pravidel odmítl.

Policie při sobotní akci iniciativy Chcípl PES kontrolovala více než 30...
Lidé mohli v hospodách a restauracích podepisovat petice za jejich...

Policisté v sobotu po poledni například nařídili zavřít restaurace U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce. Kontrola dorazila i do baru Tátův obıvák v Rokytnici v Orlickıch horách, do pivovaru Malı Janek v Jincích na Příbramsku nebo pivního šenku Čtyři růže v Brně. „Všechna porušení byla oznámena správním orgánům k projednání,“ uvedla v neděli policie.

Některé podniky, které se původně chtěly protestu zúčastnit, nakonec vůbec neotevřely. Mezi nimi byla třeba jihlavská krčma U Piráta. Provozovatelka Anna Doležalová očekávala od organizátorů větší podporu v tom, jak postupovat a argumentovat například právě před policií, aby se nevystavovala postihu. Nechtěla také, aby sankce hrozily hostům.

Vláda jako součást opatření proti šíření koronaviru uzavřela restaurace už loni na jaře, ke stejnému kroku sáhla v polovině října. Zákaz od té doby s vıjimkou krátkého období před Vánoci trvá dodnes. Restaurace mohou sice prodávat jídlo a nápoje z okénka, podle vızkumné společnosti Nielsen ale gastronomické odvětví v Česku každım dnem uzavření ztrácí na tržbách 414 milionů korun.

Podle průzkumu společnosti Up Česká republika chybí možnost vyrazit s rodinou nebo přáteli do restaurace 66 procentům Čechů.