Domácí

Policie se nebude zabývat trestním oznámením na senátora Lásku

Policie se nebude zabývat trestním oznámením na senátora Lásku

Praha Policie se nebude zabıvat trestním oznámením, které podala Kancelář prezidenta republiky na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Podle státního zástupce je nedůvodné, řekl v pondělí mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Kancelář trestním oznámením reagovala na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitıch pro Pražskı hrad. Prezidentská kancelář podle advokáta Marka Nespaly, kterı ji zastupuje, nyní zváží další postup.

„Podání bylo shledáno jako nedůvodné, neboť v něm nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestnı čin,“ uvedl Cimbala. Kancelář v trestním oznámení uváděla, že Láska a další pachatelé chtěli jako organizovaná skupina křivım obviněním poškodit Mynáře v zaměstnání i ve společnosti. Senátor a zástupci organizace Rekonstrukce státu totiž dříve podali trestní oznámení na Mynáře, protože jeho jednání podle nich vykazovalo znaky trestného činu zasahování do nezávislosti soudu.

Státní zástupce ale neshledal setkání hradního kancléře se soudci jako trestná. Počínání kancléře však označil za nestandardní a za vhodnı nepovažuje ani postup soudců. Verdiktem potvrdil rozhodnutí Národní centrály proti organizovanému zločinu, která záležitost prověřovala. Centrála prověřovala podle dřívějších informací tři trestní oznámení na Mynáře, která se tıkala možnıch zásahů do nezávislosti soudu. Policisté podle žalobce dospěli k závěru, že nejsou důvody k zahájení trestního řízení.

Podle Nespaly nyní státní zástupce uvedl, že se Láska mılil v právním hodnocení Mynářova jednání, což není trestné. „Jinımi slovy, že za blbost se netrestá,“ prohlásil advokát. „My máme ale jinı názor,“ dodal. Láska jako bıvalı vyšetřovatel a advokát musel vědět, že kategorické prohlášení o tom, že Mynář spáchal trestnı čin může bıt posuzováno jako křivé obvinění. Spolu s klientem proto Nespala zváží, jaké další právní kroky v případu podnikne.

Mynář v minulosti uvedl, že v Zemanově zastoupení „konzultoval“ s více ústavními soudci prezidentovy vıhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jinıch kauzách. Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovımi stanovisky.