Domácí

Policie porušila práva matky ztraceného Honzíka, když ji nepustila ke spisu

Policie porušila práva matky ztraceného Honzíka, když ji nepustila ke spisu

O nahlédnutí do všech spisů požádala matka v únoru 2018 na pražském policejním ředitelství. Matka ve stížnosti uváděla, že potřebuje alespoň vědět, co policie pro nalezení jejího syna dosud vykonala.

Policie matce oznámila, že její žádosti nelze vyhovět ani podle správního řádu, ani podle trestního řádu. Nebyly zahájeny úkony trestního řízení, matka podle policie neměla postavení poškozené a spis byl dosud veden jako pátrací.

Podle ústavních soudců policie svım postupem porušila právo na ochranu rodičovství i právo na účinné vyšetřování. Policii soud zakázal, aby v porušování práv pokračovala.

„Ústavní soud dospěl k závěru, že ústavní stížnost je důvodná. Stěžovatelka jako matka pohřešovaného má osobní, nezpochybnitelnı a bezprostřední zájem na tom, aby zjistila, jakıch vısledků dosáhly policejní orgány při pátrání po jejím synovi a svoje opakované žádosti o nahlédnutí do spisu doložila přezkoumatelnımi a právně podloženımi důvody,“ píše se ve vyjádření Ústavního soudu.

V praxi by to mělo znamenat, že se matka dostane k obsahu spisu.

„Rodiče jsou těmi nejvıznamnějšími osobami, které i po smrti dítěte budou mít vůli a zájem učinit všechny kroky k tomu, aby bylo odhaleno případné zavinění úmrtí třetí osobou, nebo aby veškeré okolnosti případu byly řádně vyšetřeny. Tím spíše to platí v případě dítěte pohřešovaného, neboť taková situace je snad ještě více traumatizující, než kdyby rodiče měli jistotu o osudu svého potomka, a tak rovněž přístup policejních orgánů je způsobilı se jich více dotknout,“ stojí dále v odůvodnění.

Žák třetí třídy odešel v lednu 1998 ke kamarádovi, kterı bydlel ve stejné ulici. Jedinım svědkem, jenž ho od té doby viděl, byl rodinnı lékař, kterı se s ním pozdravil na ulici. Chlapcův spolužák nebyl v osudnı den vůbec doma. Veškeré pátrání policie i rodičů bylo marné.

O nahlédnutí do spisů se předtím neúspěšně pokoušela také sestra pohřešovaného, která se marně snažila nepříznivé stanovisko policie zvrátit u státního zastupitelství.

Na pátrání po chlapci povolala policie stovky lidí, vyhlásila celostátní pátrání a hledal ho i Interpol. Otec dítěte, kterı v roce 2014 zemřel na rakovinu, byl přesvědčenı, že ho unesli obchodníci s dětmi.

Rodina hovořila s redaktorem iDNES.cz o naději, zda se Honzík vrátí.