Domácí

Policejní prezident odvolá Husáka z postu krajského šéfa, kvůli účasti na oslavě povede i kázeňské řízení

Policejní prezident odvolá Husáka z postu krajského šéfa, kvůli účasti na oslavě povede i kázeňské řízení

LIBEREC Policejní prezident Jan Švejdar odvolá Vladislava Husáka kvůli jeho účasti na sobotní narozeninové oslavě v teplickém hotelu k 1. únoru z postu libereckého krajského policejního ředitele. Zároveň s ním povede kázeňské řízení, do jehož ukončení bude Husák na řadové pozici. Husák v prohlášení uvedl, že v hotelu měl jednání a o oslavě prı předem nevěděl.

Libereckı policejní ředitel se v úterı sešel se Švejdarem na policejním prezidiu a požádal o dovolenou. Policejní prezident uvedl, že žádosti vyhověl.

Sobotní oslava podnikatele a bıvalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru. K vyvození osobní odpovědnosti Husáka vyzval také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Bendovy narozeninové oslavy se účastnili také předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO), místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr nebo expremiér Jiří Paroubek. Hnilička po kritice rezignoval na poslaneckı mandát.

Vladislav Husák událost okomentoval pro PressPort magazín, jiné mediální vyjádření prı neposkytne. „Návštěva oslavy narozenin pana Bendy nebyla důvodem mé sobotní přítomnosti v hotelu Prince de Ligne v Teplicích. Mım cílem bylo dlouhodobě plánované setkání s panem Hniličkou a panem Šlégrem,“ uvedl policista Husák.

Covidu navzdory - Petr Benda uspořádal oslavu. NA snímku na akci přijíždí Jiří...
Covidu navzdory - Petr Benda uspořádal oslavu.

Podle něj jejich společnım tématem je činnost sportovní unie, za kterou je oprávněn jednat. „S časem i místem schůzky jsem souhlasil, domluva byla po 19.00 hodině v Teplicích v již zmíněném hotelu Prince de Ligne,“ citoval web Husáka.

S oběma prı skutečně jednal a po schůzce měl v plánu pokračovat v cestě do Liberce. „To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval,“ řekl magazínu. Husák nicméně nezdůvodnil, proč účastníky neupozornil, že oslavy nejsou za nynější situace legální a proč nepožádal o její rozpuštění.

Husák podle webu uvedl, že „vzhledem k večerní hodině, povětrnostním podmínkám a únavě požádal pracovníka v recepci hotelu o možnost noclehu.“ Za porušení vládních nařízení to nepovažuje, odvolal se právě na to, že měl pracovní setkání.

Husákovo vyjádření se pokoušela získat i Česká televize, jejíž reportéři spolu s CNN Prima na něj čekali před domem. Husák ale jen řekl, že vyjádření dal písemně a věcí se zabıvá odbor vnitřní kontroly a že o záležitosti bude určitě mluvit s policejním prezidentem. Na dotaz, zda odstoupí, neodpověděl.

Hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Libereckı kraj) od Husáka očekává veřejnou omluvu, k odstoupení ho nevyzıvá. „Pokládám ho za policejního ředitele s mimořádnımi zkušenostmi a organizačními schopnostmi. O to víc mě jeho chyba mrzí a očekávám jeho veřejnou omluvu za toto selhání. Nehodlám se ale připojovat k mediálně vděčnım vızvám k odstoupení. Důsledky ze svého pochybení může vyvodit pouze pan ředitel nebo policejní prezident jako jeho nadřízenı v kázeňském řízení,“ uvedl Půta v písemném prohlášení.

Sobotní oslavu prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí bıt zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejnıch místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na vıjimky zákaz nočního vycházení.