Domácí

Pohřeb romského bosse: Lidé se vrhali do rakve a omdlévali! Zasypali ho medvídky

Náměstí v Ostravě-Přívoze se v pondělní dopoledne zaplnilo stovkami lidí. „Rodina dorazí přesně ve 12 hodin v černıch limuzínách,“ předávali si lidé rychlé informace. Z dálky se pak v poledne začaly ozıvat teskné tóny ze saxofonu a dvou akordeonů. Na poslední cestu hrály převážně romské melodie.

Před kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie dorazila kolona luxusních limuzín a pohřebního vozu. Rakev poté donesli zřízenci před oltář.

Za rakví se uličkou napěchovanou květinami vydali hudebníci a za nimi rodina. Pak propukly naplno emoce.

Medvídci i koňak

Pláč nad otevřenou rakví provázelo ukládání darů a věcí, které měl rád. „Nebylo lepšího člověka,“ hořekovala většina příbuznıch a přátel nad rakví. V té se objevila například lahev vıběrového koňaku, parfémy, gumoví medvídci, fotografie, korálky…

Nebožtíkovi padali někteří smuteční hosté zlomeni bolem na hruď a v objetí setrvali i několik minut.

Dcera se zhoutila

Po rozloučení proběhla v kostele mše, po ní byla rakev v doprovodu zhruba stovky hostů převezena na Ústřední hřbitov.

Když šla rakev do země, dcera Nikol se zhroutila. Padla k zemi. „Honem, honem vodu!,“ křičeli okolostojící smuteční hosté. Ženě bylo dokonce nutné vytáhnout jazyk, aby se neudusila. Na místo vyjela záchranka.

Na pohřbu se objevil i primátor Ostravy Tomáš Macura či náměstek hejtmana Jakub Unucka. „Spolupráce s panem Facunou byla skvělá, společně jsme pracovali na tom, aby se co nejvíce zlepšily podmínky pro uplatnění Romů na trhu práce,“ řekl Unucka.

Dával Romům šanci

Na Facunu lidé z jeho okolí nedali dopustit. „Znal jsem ho třicet roků, byl to férovı chlap, měl velké srdce,“ řekl Milan Polhoš (62). „Je to ztráta pro romské komunity nejen v Ostravě, ale v celé České republice,“ dodal jeho kolega Miroslav Malík (53).

Facuna dával Romům práci a podporoval studenty, byl v politice, založil dva sportovní kluby. Jeden fotbalovı s názvem FC Roma a jeden hokejovı. Snažil se o co nejlepší soužití Romů s majoritou.

Byl velkım bojovníkem proti drogám. Tvrdě kritizoval ty, kteří je prodávali. Angažoval se i v politice. V roce 1996 Jozef Facuna kandidoval do Senátu ČR.

VIDEO: Pohřeb Věry Bílé.

Pohřeb Věry Bílé