Domácí

Podvod jak hrom. Muži vylákali ze stovek Čechů 280 milionů, tvrdí policie

Podvod jak hrom. Muži vylákali ze stovek Čechů 280 milionů, tvrdí policie

Kriminalisté dvojici obvinili z podvodu, za což jim hrozí až desetileté vězení. Policie stíhá kvůli případu dalších sedm lidí, kteří minimálně 151 milionů korun z těchto podvodně vylákanıch peněz takzvaně vyprali. Obviněni jsou z legalizace vınosů z trestné činnosti. Při vyšetřování pak detektivové zajistili majetek v hodnotě 60 milionů.

"Kriminalisté doporučují občanům zvıšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobnım druhem trestné činnosti se policie stále setkává," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Na činnost společnosti Investment and Trading Capital Limited se sídlem na Novém Zélandu upozornila už počátkem srpna 2017 Česká národní banka. Firma prostřednictvím internetové prezentace a oslovování potenciálních investorů nabízela možnost investovat do bankovních garancí.

"Nabízená investice vykazuje znaky neoprávněného shromažďování peněžních prostředků od veřejnosti, tedy činnosti, která je v České republice plně regulována," uvedla centrální banka. Firma Investment and Trading Capital Limited podle ní potřebné povolení neměla, a nebyla tak oprávněná peníze od lidí vybírat. Následně začala společnost prověřovat policie.

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.