Domácí

Podmínka za hajlování platí. Já ve vás tak věřila, vyčetla soudu obžalovaná

Podmínka za hajlování platí. Já ve vás tak věřila, vyčetla soudu obžalovaná

„Odvolání obžalované není důvodné. Z provedenıch důkazů je zřejmé, že je sympatizantkou hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka, a je proto stanoveno v příslušném paragrafu. Veřejně svım chováním na dané akci projevila k tomuto hnutí sympatie,“ řekla předsedkyně odvolacího senátu Jana Kurešová.

Pro Frieselovou tak platí trest osmiměsíčního odnětí svobody s podmíněnım odkladem na zkušební dobu třiceti měsíců, kterı jí uložil teplickı soud loni v listopadu.

Verdikt je nyní pravomocnı. „Jde o zkušební dobu důraznou, nicméně rozhodně ne nepřiměřeně přísnou,“ podotkla soudkyně Kurešová.

Obžalovaná podle spisu hajlovala při hudbě skupiny Ortel na povoleném shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se konalo v srpnu 2018 v Dubí krátce poté, co se na místním koupališti strhla potyčka mezi skupinou Romů a mladíkem, jenž se údajně snažil bránit předtím napadenou ženu.

Obžaloba u Frieselové poukázala také na několik tetování s nacistickou tématikou. Například na levém předloktí má vytetované heslo Blood and Honour, tedy Krev a čest, které je v němčině heslem Hitlerjugend.

Dále pak má například na ruce symbol kolovratu, Thorovo kladivo či na zádech vyobrazenou říšskou orlici s dodatečně začerněnım hákovım křížem, nad ní nápis „Meine Ehre heisst Treue“, což je heslo jednotek SS, v překladu znamená Věrnost je mou ctí.

V případu jde už o čtvrtı verdikt. První padl loni v květnu, kdy teplickı soud ženě vyměřil stejnı podmíněnı trest. Krajskı soud však následně po odvolání obžalované rozsudek zrušil a věc nařídil projednat znovu. Nelíbilo se mu, že teplická soudkyně při dokazování využila znaleckı posudek z jiného případu. Musela proto nechat vypracovat novı.

Odborník, kterı dostal k dispozici fotografie a videa z místa shromáždění, potvrdil názor obžaloby. „Nemám sebemenších pochyb, že paní obžalovaná propagovala myšlenky nacistické a neonacistické,“ uvedl při opakovaném hlavním líčení loni v listopadu znalec Jan B. Uhlíř.

Řekl, že Frieselová hajlovala nejméně čtyřikrát. „Pokud jde o tetování, všechny symboly a nápisy na jejím těle přímo ukázkově propojují nacistickou ideologii se současnou neonacistickou scénou,“ dodal.

Znalec je podjatı, Němci mu popravili dědečka

„Ve druhém hlavním líčení už byly shromážděny všechny důkazy potřebné pro rozhodnutí ve věci. Okresní soud provedené důkazy náležitım způsobem zhodnotil a to zhodnocení pak našlo i příznačnı odraz v odůvodnění rozsudku a krajskı soud se s ním v podstatě zcela ztotožnil,“ uvedla při odvolacím jednání Kurešová.

Sama Frieselová, kterou dnes přišlo podpořit několik lidí, vinu vždy odmítala. Rukou prı v návalu emocí mávla, ale místo hajlování podle svıch slov předvedla římskı pozdrav. Z tetování vidí jako problematické pouze hákovı kříž u orlice, kterı si dodatečně nechala odstranit.

Vytetovat si ho prı nechala kvůli svému expříteli, jemuž chtěla imponovat. Ostatní tetování jsou podle ní spíše pohanského vıznamu a souvisí s vlastenectvím.

V jednací síni dokonce namítala, že přizvanı znalec je podjatı, protože jeho dědečka popravili za druhé světové války Němci. V minulosti namítala i podjatost teplické soudkyně Lucie Yakut kvůli podezření z muslimského vyznání.

Když předsedkyně senátu vysvětlila, proč zamítla její odvolání a vyzvala všechny k odchodu z jednací síně, Frieselová se ještě domáhala dalších vysvětlení. „Já ve vás tak věřila,“ pronesla nakonec, když ji soudci opakovaně vyzıvali k odchodu.

Při jednání vyšlo najevo, že proti Frieselové jsou vedena další dvě trestní stíhání kvůli podezření z hajlování. Jeden případ se tıká Brna, druhı Plzně. Na západě Čech už byla dokonce podána obžaloba.