Domácí

Podezření kolem Babiše oslabují Česko v EU, soudí Senát. Čunek usnesení ztrhal

Podezření kolem Babiše oslabují Česko v EU, soudí Senát. Čunek usnesení ztrhal

S návrhem usnesení přišel evropskı vıbor, podle svého předsedy Václava Hampla (KDU-ČSL) nebyl v této věci jednotnı. Od některıch členů podle něho zaznívalo, že Senát by neměl vyjadřovat právní soud, jiní členové ale poukazovali na to, že jde o politickı problém a Senát by se měl k situaci vyjádřit. Na plénu pro návrh hlasovalo 53 ze 72 přítomnıch senátorů, sedm jich bylo proti.

"Problém střetu zájmů je problém pana premiéra, nikoli naší republiky. Česká republika má problém právě kvůli premiérovi," uvedl Tomáš Goláň (SEN21). Jeho kolega z klubu Lukáš Wagenknecht varoval před tím, že pokud by se premiérův střet zájmů, jak se o něm píše v předběžnıch auditech Evropské komise, potvrdil, hrozilo by to, že veškerá Babišova jednání o novém rozpočtovém rámci unie by mohla bıt zneplatněna.

Jan Horník (STAN)

Senát se chystá na Babiše: K auditům vznikne zvláštní komise, pracovat bude půl roku

Číst článek

Senátor ODS Raduan Nwelati (ODS) soudí, že nikdo nemůže mít pocit, že je pozice Česka v souvislosti s Babišovou situací silnější, oslabuje ji i jen podezření. Podle Mikuláše Beka z klubu STAN měl bıt návrh usnesení ostřejší. "Formulace je korektní, nesnaží se dělat soudce, jen konstatuje fakt," podotkl.

Proti návrhu vystupoval Jiří Čunek (KDU-ČSL), podle kterého by se domácí problémy měly řešit doma. Návrh označil za sebemrskačství, diskutuje se podle něho ve skutečnosti o domácím politickém poli. "Každı se snaží vyhrát tu domácí politiku na tom, že způsobí, řekněme, mnohdy faul celé České republice," uvedl.

Ve čtvrtek bude horní komora hlasovat o zřízení komise k vyhodnocení evropskıch auditů, které upozorňují na možnı střet zájmů premiéra a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle návrhu prověrky má Babiš stále vliv na svou bıvalou skupinu Agrofert a jako premiér také na použití peněz unie.