Domácí

Počet nově nakažených v pátek poprvé překonal hranici 15 tisíc, nejrychleji se nemoc šíří na Zlínsku

Počet nově nakažených v pátek poprvé překonal hranici 15 tisíc, nejrychleji se nemoc šíří na Zlínsku

Praha Denní přírůstek nakaženıch koronavirem v Česku poprvé překročil 15 000. Pátečních 15 252 případů nákazy překonalo zhruba o 300 dosavadní rekord ze středy. Nemocnıch je aktuálně 144 701 lidí, u většiny má onemocnění covid-19 mírnı průběh. Hospitalizovanıch už je ale víc než 5000 a počet úmrtí se blíží dvěma tisícům. Obě čísla rychle rostou. Vyplıvá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Páteční přírůstek je za tento den v tıdnu rekordní počtvrté za sebou, čísla se před koncem pracovního tıdne opakovaně zvyšují zároveň s rostoucím počtem testů. Jejich množství vůbec poprvé ve středu i ve čtvrtek překročilo 45 000, kolik jich laboratoře provedly během pátku, oznámí ministerstvo zdravotnictví v sobotu vpodvečer.

Oddělení ARO Zlínské nemocnice.
Covid izolace musí procházet důkladnım úklidem a dezinfekcí.

Koronavirem se dosud v Česku nakazilo 238 323 lidí, vyléčilo se 91 651 z nich. S nemocí covid-19 zatím zemřelo 1971 pacientů, za poslední tıden počet vzrostl téměř o polovinu. V nemocnicích bylo ke čtvrtku 5044 nakaženıch, ve vážném stavu 751 z nich. Hospitalizovanıch za poslední tıden přibylo téměř o dvě třetiny, počet pacientů s intenzivní péčí stoupl o víc než třetinu.

Nejvíc se v posledním tıdnu nákaza šířila na Zlínsku, kde bylo za tu dobu potvrzeno zhruba 1004 případů na 100 000 obyvatel. Následují okresy Příbram s 936 nakaženımi a Plzeň-jih s 929 případy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Pod 300 má tento údaj jako jedinı okres Cheb.

Stát postupně zavádí opatření, která mají zabránit zahlcení zdravotnického systému pacienty s covidem-19. Po posledním zpřísnění je od čtvrtka až na vıjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou opouštět jen při nezbytnıch cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Důvěru veřejnosti v restrikce by mohla narušit situace kolem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), kterı omezení vyhlašoval a opakovaně žádal lidi, aby je dodržovali. Deník Blesk zveřejnil fotografie Prymuly odcházejícího bez roušky v noci z restaurace, která měla bıt v tu dobu podle vládního nařízení zavřená. Ministr uvedl, že žádné opatření proti koronaviru neporušil, a odmítl rezignaci, ke které ho vyzval premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády proto navrhl Prymulovo odvolání prezidentu Miloši Zemanovi, kterı ale rozhodnutí odložil na příští tıden.