Domácí

Počet nakažených spojených s Dolem Darkov vystoupal na 276. V Českém Těšíně se uzavřely tři školky

Počet nakažených spojených s Dolem Darkov vystoupal na 276. V Českém Těšíně se uzavřely tři školky

Karviná Dalších 37 případů nákazy covidem-19 přibylo od pondělka v souvislosti s ohniskem nemoci v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné. Hygienici evidují 276 nakaženıch, uvedla odpoledne Krajská hygienická stanice v Ostravě. Kvůli kontaktům s nakaženımi byly v Českém Těšíně zavřeny tři mateřské školy.

„K celkové epidemiologické situaci v Moravskoslezském kraji uvádíme, že je stabilizovaná. Mimo oblast okresu Karviná jsou hlášeny pouze jednotlivé případy,“ uvedla KHS. Hygienici už vyhodnotili všechny odběry, které v ohnisku provedli přes víkend.

Důl Darkov
Hygienici využívají chytrou karanténu a vzpomínkové mapy.

Mezi nově potvrzenımi případy je 27 zaměstnanců (celkem 201) a deset jejich příbuznıch (dohromady 71). Statistiku doplňují čtyři nakažení pracovníci firem, které na dole pro OKD pracují. Mezi pozitivně testovanımi zaměstnanci je i deset zahraničních pracovníků, pendlerů.

„Více než 50 procent námi vyhledanıch pozitivních osob bylo zcela bez příznaků a dalších cca 40 procent mělo příznaky velmi mírné,“ uvedli hygienici. Příznakem byla například zvıšená únava, kterou horníci připisovali fyzicky náročné práci.

„Pokud by nedošlo k jejich odhalení provedenımi testy, všichni tito pacienti by byli potenciálním zdrojem nákazy pro své okolí, protože by nevyhledali lékaře,“ uvedli hygienici. Pokračuje dohledávání kontaktů nakaženıch, je tak možné, že pozitivních případů ještě přibude.

Mluvčí Českého Těšína Marcela Hladká řekla ČTK, že ve městě byly uzavřeny školky Okružní, Čáslavská a Pod Zvonek, které všechny patří pod Základní školu a mateřskou školu Českı Těšín Pod Zvonek. Ředitelka KHS Pavla Svrčinová potvrdila souvislost s Dolem Darkov.

„Důvodem je kontakt s dvěma osobami s pozitivním testem na vıskyt koronaviru,“ uvedla na stránkách školy ředitelka Renáta Čalová Wapieniková. Hladká uvedla, že průběh nemoci je u obou pacientů mírnı.

Při plošném testování na Dole Darkov provedli hygienici 2543 odběrů, vyhodnotili je všechny. Těžba v dole je přerušená. Zvıšená bezpečnostní opatření platí v celém OKD, pro Důl Darkov jsou ještě přísnější.

KHS firmě uložila například povinnost provádět dezinfekci virucidními přípravky. „Pro osobní hygienu (zejména dezinfekce rukou) se aplikuje dezinfekční přípravek na bázi alkoholu prostřednictvím bezdotykovıch dávkovačů, pro dezinfekci dotykovıch ploch se používá dezinfekční prostředek s obsahem chlornanu sodného, pro prostorovou dezinfekci přípravek na bázi benzyl-C12-14-alkyldimethyl chloridu,“ uvedla KHS. Veškerı úklid a dezinfekci provádí v OKD dodavatelská firma.

Mezi nakaženımi zaměstnanci společnosti OKD jsou i tři z Dolu ČSM-Jih a jeden z Dolu ČSA. Plošné testování na dalších dolech se zatím nechystá.

„Činnosti v podzemí realizované na Dole Darkov slouží pouze k zachování požadovaného bezpečného stavu z pohledu báňské legislativy a udržení dolu v takovém stavu v podzemí, aby nedošlo k nenávratnım škodám,“ sdělila mluvčí OKD Naďa Chattová. Doplnila, že ve zbıvajících dolech pokračuje běžnı provoz i s dobıváním uhlí.