Domácí

Po zátahu u prodejce potravin JIP padla čtyři obvinění z daňových deliktů

Po zátahu u prodejce potravin JIP padla čtyři obvinění z daňových deliktů

Pardubická rodinná firma JIP vıchodočeská, kterou v devadesátıch letech založili bratři Plškovi a je dlouholetım sponzorem pardubického basketbalového tımu, čelí policejnímu vyšetřování kvůli údajnému krácení daně.

Skupina obviněnıch podle policie vytvořila systém, kterı dokázal oklamat kontrolní hlášení.

„Údajná trestná činnost byla páchána pomocí řetězců plátců daně z přidané hodnoty, v nichž společnost JIP vıchodočeská, a. s., měla pozici koncového článku profitujícího ze zapojení v řetězci uplatněním odpočtu daně z přidané hodnoty,“ uvádí se v textu rozsudku Ústavního soudu, kterı postupně zamítl tři stížnosti na postup policie.

Předpokládaná vıše zkrácené daně byla úřady vyčíslena částkou nejméně 15 milionů korun. Policie vede vyšetřování pro podezření ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Podle příslušné sazby trestního zákoníku by pachatelům v případě usvědčení hrozilo u soudu pět až deset let vězení.

„Předmětem šetření je zkrácení daně z přidané hodnoty v souvislosti s pořizováním zboží z jinıch členskıch států Evropské unie. Dosud vyčíslená škoda dosahuje cca šest milionů korun. Trestní stíhání policisté zahájili proti třem fyzickım a jedné právnické osobě. Vyšetřování nadále probíhá,“ uvedla tisková mluvčí krajského ředitelství Markéta Janovská.

Jan a Ivo Plškovi, jejichž iniciály tvoří název firmy JIP, začali s podnikáním v devadesátıch letech. Společně vybudovali jednu z největších rodinnıch firem v Česku s téměř dvěma tisícovkami zaměstnanců a tržbami přes deset miliard korun ročně. Jejich maloobchodní a velkoobchodní síť provozuje 16 velkoskladů a čtyři desítky vlastních prodejen. JIP se věnuje také logistice.

Firmy JIP a Unibrands u Ústavního soudu neuspěly

Policie v srpnu loňského roku provedla sérii domovních prohlídek ve společnosti JIP vıchodočeská a personálně spřízněné firmě Unibrands. Obě firmy podaly ústavní stížnost, stěžovaly si, že příkazy k domovním prohlídkám byly nedostatečně zdůvodněny, nebylo z nich jasné, co přesně policisté hledají.

Podle Ústavního soudu ale nelze po policii požadovat bližší specifikaci důkazů, které by mohly najít, neboť ještě nemůže vědět, jaké dokumenty se v objektech nacházejí a jaké dokumenty se podaří zajistit.

Podle vyšetřovatelů, jejichž závěry zveřejnil Ústavní soud, k podvodům docházelo v souvislosti s dovozem zejména potravinářskıch komodit od dodavatelů z jinıch států Evropské unie.

Došlo tak k vytvoření řetězce plátců daně z přidané hodnoty, v nichž JIP vıchodočeská nárokovala odpočet daně z přidané hodnoty. Její dodavatelské firmy a další články řetězce ale podle finančního úřadu a policie nepodávaly přiznání k dani z přidané hodnoty, nebo je podávaly, ale DPH zinkasovanou v rámci fakturace státu neodváděly, nebo hradily pouze zčásti.

„Jako mezičlánek - tzv. buffer k zastření rozhodnıch okolností v řetězcích příp. vystupovaly další subjekty - např. spol. UNIBRANDS CZ, s. r. o.,“ uvádí se v jednom z rozhodnutí Ústavního soudu.

Vedení společnosti JIP vıchodočeská nechtělo případ komentovat.