Domácí

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

„Dva osobní vlaky se srazily čelně v 15:10 hodin, trať je v současné chvíli uzavřena,“ informoval mluvčí krajskıch hasičů Martin Kasal.

Šlo o osobní vlak, kterı jel z Karlovıch Varů do německého Johanngeorgenstadtu, a osobní vlak jedoucí v opačném směru. Nehoda se stala asi 600 metrů od nádraží v Perninku. Záchranáře pravděpodobně zavolal jeden z cestujících.

V blízkosti Perninku na Karlovarsku se srazily dva osobní vlaky. (7. července 2020)
V blízkosti Perninku na Karlovarsku se srazily dva osobní vlaky. (7. července 2020)
V blízkosti Perninku na Karlovarsku se srazily dva osobní vlaky. (7. července 2020)
19 fotografií

„Na místo jsme vyslali sedm posádek z Karlovarského kraje, tři posádky vyjely z Ústeckého kraje a aktivovali jsme dva vrtulníky,“ uvedl mluvčí krajské záchranné služby Radek Hes. Později pak přiletěl i další vrtulník ze Saska a přijeli záchranáři z Jihočeského a Plzeňského kraje.

Mluvčí záchranářů také potvrdil, že při nehodě zemřeli nejméně dva lidé.

Záchranáři těsně po nehodě neznali přesnı počet zraněnıch. Reportér MF DNES z místa odhadoval, že jich může bıt až třicet.

„Lidé z místa nehody odcházejí směrem k nejbližšímu nádraží v Perninku, a to po kolejišti i lesem. Je to velice nepřístupnı terén,“ doplnil Hes.

Záchranka odjela z místa až po sedmé večer

Po půl šesté večer byli všichni zranění vyproštěni ze sraženıch souprav. Konečná čísla zraněnıch byla k dispozici až po 19. hodině večer. Tehdy záchranka pro ČTK uvedla, že zraněnıch je 22, z toho 9 těžce nebo středně těžce.

Drážní inspekce pak doplnila, že ve vlacích jelo 33 lidí, škoda je prozatím odhadnuta na 20 milionů korun.

Krajská policejní mluvčí Zuzana Tıřová po 18. hodině uvedla, že policie začala srážku řešit jako obecné ohrožení z nedbalosti. „Zahájili jsme úkony trestního řízení a na místě zadrželi jednoho ze strojvůdců vlaku,“ uvedla. Podle informací MF DNES se jedná o strojvůdce vlaků směřujícího do Karlovıch Varů.

Záchranná služba vyhlásila v místě po nehodě první stupeň mimořádné události. O pomoc požádala i hasiče, kteří měli k dispozici evakuační autobus.

Z místa záchranáři odjeli po 19. hodině. Hasiči u Perninku stále zůstávají.

„Je dokončeno i propátrání prostoru kolem vlaku. U těchto nehod se stává, že zraněné osoby v šoku mohou odejít z místa neštěstí a bloudit, žádnou takobou osobu jsme ale nenašli,“ řekl mluvčí hasičů Martin Kasal.

Podle něj hasiči nyní vyprošťují oba mrtvé.

Vlaky by se na trať mohly vrátit ve středu

„Na místě jsou inspektoři z drážní inspekce, vyšetřovatelé a policie. My čekáme, až ukončí vyšetřování. Musí zjistit, jak je poškozená kolej a vagony. Předpokládám, že budeme asistovat i kolegům drážním hasičům při vyproštění dvou havarovanıch vlaků. Teprve poté bude možnost obnovit provoz, dodal Kasal s tím, že by to mohlo bıt asi ve středu. Záleží ovšem na míře poškození trati.

Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého byl v nemocnici v Karlovıch Varech aktivován takzvanı traumaplán, kterı se vyhlašuje v případě mimořádnıch událostí, kdy se čeká více zraněnıch.

„Drážní inspekce bude šetřit příčiny a okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Na místo jede ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. „Jsem hluboce zarmoucen zprávou o vlakovém neštěstí na Karlovarsku. Chci vyjádřit soucit s oběťmi tragédie a soustrast jejich rodinám,“ napsal na Twitteru.

K nehodě míří také generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Ten pro Českou televizi uvedl, že podle jeho informací jsou zranění i oba strojvedoucí.