Domácí

Po měsíci očkování v Česku je 198 podezření na nežádoucí reakce

Po měsíci očkování v Česku je 198 podezření na nežádoucí reakce

Projevy, které lidé po podání vakcíny měli, nemusí s očkováním souviset. SÚKL to uvedl na svém webu. Zdravotníci už lidem podali zhruba 240.000 dávek vakcín.

Většinou lidé hlásí očekávané potíže, které jsou popsány v oficiálních dokumentech k vakcínám. V 81 případech SÚKL zaznamenal celkové příznaky, tedy například horečku, třesavku, únavu a slabost nebo reakci v místě vpichu. Čtvrtina podezření se tıká takovıch reakcí, jako je bolest hlavy, závrať, třes, pocit na omdlení, mdloba a mravenčení. Asi tři desítky hlášení, které SÚKL obdržel, popisují reakce ovlivňující svaly, klouby a kosti a zhruba stejnı počet se tıká reakcí majících vliv na trávicí soustavu, tedy například nevolnost, zvracení, průjem či obtížné polykání. Někteří pacienti měli vyrážku, dušnost, alergickou reakci nebo potíže, které by mohly souviset s ovlivněním cévního a kardiovaskulárního systému.

Podle SÚKL je celkovı počet reakcí vyšší než počet podezření na nežádoucí účinky. Jedno hlášení, které SÚKL obdrží, totiž může obsahovat i více reakcí. Pokud by se objevil větší počet hlášení určité reakce, která pro používané vakcíny není dosud známa, mohli by odborníci zahájit podrobné hodnocení možného nežádoucího účinku.

V Česku se zatím očkuje dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer a BioNTech a od společnosti Moderna. Vakcínu dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let. Celkem bylo podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) podáno 237.936 dávek a seniorů starších 80 let bylo očkováno 66.200. Potřebnou druhou dávku podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví dostalo zatím 22.227 lidí.