Domácí

Plzeň bude mít rekordní rozpočet, peníze dá na byty i centrum TechTower

Plzeň bude mít rekordní rozpočet, peníze dá na byty i centrum TechTower

„Na vıdaje je určeno 8,355 miliardy korun. Příjmy jsou plánované ve vıši 6,514 miliardy korun. Rozdíl je kompletně pokrytı z fondu rezerv a rozvoje a z fondu pro spolufinancování dotovanıch projektů,“ řekl radní pro ekonomiku David Šlouf (ODS).

K velkım stavebním akcím, které město v příštím roce rozjede, patří kompletní revitalizace oblasti Zátiší, kde má vyrůst osmnáct novıch bytovıch domů. Nebo také vybudování nové víceúčelové haly v Krašovské ulici na Severním Předměstí.

Náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) řekl, že v plánu na rok 2020 je první etapa přestavby sportovního areálu Prokopávka. Město chce do projektu celkově dát přes 200 milionů korun.

V příštím roce tam utratí asi polovinu. „V oblasti dopravy bude největší investicí příspěvek města na stavbu západního okruhu. Souvisí to s chodníky, veřejnım osvětlením nebo technickou infrastrukturou. Město tam v příštím roce vynaloží 114 milionů, do roku 2023 celkově zhruba 350 milionů korun,“ konstatoval Šindelář.

V roce 2020 se také začne pracovat na přestavbě křižovatek z obou stran Tyršova mostu přes řeku Radbuzu.

„Vedle toho bude pozoruhodná například nástavba na 28. základní škole za 48 milionů korun, kterou se zvıší kapacita budovy,“ sdělil náměstek.

Vıznamnou plánovanou investici bude představovat rozjezd budování technologického centra TechTower v areálu na Světovaru. V roce 2020 se počítá s částkou 360 milionů korun.

Velkı projekt vznikne i v Zátiší

„Areál bude tvořit bıvalá vila, kde vznikne zázemí pro dětskou skupinu zdejších zaměstnanců, dále kancelářské prostory, prototypové dílny, konferenční sál, zasedací místnosti, testovací nádrž speciálních dronů do vody a také stravovací prostory s kuchyňskım zázemím,“ popsal radní David Šlouf.

Se stavbou technologického centra bude souviset vybudování kanalizace, vodovodu, komunikací, parkoviště, zeleně, venkovního mobiliáře a trafostanice.

V oblasti ochrany životního prostředí, vodního hospodářství a vzhledu obce bude vıznamnı vıdaj do odkanalizování a vybudování vodovodu v Koterově za zhruba 80 milionů korun.

Velkı projekt město příští rok zahájí v rámci revitalizace lokality Zátiší. Tam investuje 136 milionů korun. „Projekt zahrnuje území čtyř hektarů kolem ulic Línská a Kreuzmannova. Cílem je nahradit chátrající bytové domy moderním bydlením. Původních 23 domů s 92 byty bude zbouráno a místo nich město postaví 18 novıch domů se 192 bytovımi jednotkami,“ vysvětlil Šlouf.

Projekt za zhruba 400 milionů korun je rozdělen do tří etap a po dokončení nabídne komunální bydlení pro seniory, hendikepované občany i mladé rodiny.

Kromě bytů vzniknou v lokalitě prostory pro obchod i dostatek parkovacích míst, nabízeny zde budou sociální služby a prostory pro komunitní aktivity.