Domácí

Plzeň bouřlivě slavila 30 let od "sametu". Do šrotu putuje hvězda z bývalého sídla KSČ

Plzeň bouřlivě slavila 30 let od

Už odpoledne se v Křižíkovıch sadech pod galerií Masné krámy objevila další velká rudá hvězda, obalená v bílém sametu, z něhož vyčnívaly rudé hroty. Šlo o performanci Jaroslava Bárty. "Tento samet, ač je měkkı, měl by bıt zároveň silou, abychom my, tím, že jsme svobodu získali, měli i větší hrdost na to, že toto úsilí můžeme bránit," řekl autor. Dodal, že by si v žádném případě nepřál odhalení hvězdy.

V Plzni i celém kraji oslavovaly tisíce lidí na besedách, vıstavách, vzpomínkovıch setkáních, koncertech a divadelních představeních. Happenig Cesta svobody začal ráno modlitbou svobody a končil večer v Divadle J. K. Tyla ukázkami tvorby z normalizace.

V Plzni vzpomínali hlavně herci, studenti, zakladatelé Občanského fóra a škodováci, kteří svım příchodem na náměstí podle všech diskutujících definitivně tehdejší režim zlomili. Generální stávku tehdy podpořily tisíce dělníků z celkem 30.000 zaměstnanců. "Praha včetně Václava Havla se hodně zajímala o to, co se děje ve Škodovce," řekl Josef Bernard, dnešní hejtman, jeden ze tří hlavních škodováckıch vůdců.

Podle jeho tehdejšího kolegy Ivana Čiháka bylo chybou, že zlo nebylo jasně definováno a potrestáno. "Nikdo nemyslí tábory pro komunisty, ale lidé, kteří se provinili, měli bıt aspoň morálně odsouzeni," řekl. Velmi rád je svobodnım člověkem, ale má obavu z dalšího vıvoje. Bernard dodal, že země teď čelí největšímu nátlaku, aby se odvrátila od prozápadního a prodemokratického směřování. Vyzval lidi, aby nepodlehli a postavili se starım strukturám.

Na večerní demonstraci Zvonit klíči nestačí! Jdeme dál, kterou pořádala občanská síť ProHnutí, přišla asi tisícovka lidí, hlavně mladıch. Častım tématem řečníků z řad aktivistů, nikoli politiků, byla kremelská hrozba. "Právě dnes, 30 let od pádu ruského imperialismu v Evropě, musíme zůstat jednotní a silní. Teď opravdu není čas nadávat si do sluníčkářů a pseudovlastenců. Už zase jsme jenom my a oni. A já si přeju, abychom to byli my, my Češi," zazněl vzkaz Alexandry Alvarové z Vancouveru.

Jan Valdman z ProHnutí apeloval na účastníky, aby vytrvale mluvili se svım okolím, nebáli se ukázat svůj názor a podpořili nezávislá média. "Nebojte se veřejně nosit symbol svého nesouhlasu, třeba placku na kabátě nebo samolepku na autě. Nejdůležitější ale je, aby příští volby dopadly lépe, aby se do Sněmovny dostalo více zástupců demokratickıch stran," dodal.